بمباران انبار دارو در صنعا زیر پوشش بیانیه شورای امنیت صورت گرفت

به گزارش مجله آیرخ، به گزارش خبرنگاران به نقل از المسیره، رئیس هیات مذاکره کننده دولت نجات ملی یمن به حمله جنگنده های ائتلاف سعودی به تاسیسات غیرنظامی در یمن واکنش نشان داد.

بمباران انبار دارو در صنعا زیر پوشش بیانیه شورای امنیت صورت گرفت

محمد عبدالسلام شامگاه پنج شنبه در پیامی توئیتری نوشت: بمباران انبار دارو و دیگر تاسیسات غیرنظامی در صنعا زیر پوشش بیانیه شورای امنیت که به صورت کامل از نیروهای متجاوز جانبداری می کند، صورت گرفت.

وی اضافه نمود: متاسفانه عربستان بجای توقف تجاوز و محاصره به سمت تشدید تنش حرکت می کند اما به عواقب و پیامدهای حماقت خود فکر نمی کند.

گفتنی است که دولت نجات ملی یمن پیش از این به بیانیه بامداد پنج شنبه شورای امنیت درباره مأرب واکنش نشان داد و از ادامه مقابله با ائتلاف متجاوز سعودی و ایادی آنها با همه ابزارهای دفاعی ممکن خبر داد.

به گزارش خبرنگاران به نقل از المسیره، محمد عبدالسلام رئیس هیئت مذاکره کننده دولت نجات ملی یمن به موضع گیری شورای امنیت درباره مأرب واکنش نشان داد.

وی اضافه نمود: اینکه شورای امنیت همان موضع نیروهای متجاوز را داشته باشد، موضوع تازه ای نیست. این موضع گیری در راستای موضع گیری کورکورانه ای است که در طول همه این سال ها که از جنگ یمن می گذرد، از سوی شورای امنیت اتخاذ شده است.

عبدالسلام گفت: شورای امنیت با این موضع گیری، خودش تاثیر مثبت بیانیه هایش را از بین می برد.

رئیس هیئت مذاکره کننده دولت نجات ملی یمن گفت: ما تاکید می کنیم که یمن در راستای موضع دفاعی خود به مقابله با متجاوز ادامه می دهد و با همه ابزارهای دفاعی ممکن به مقابله با تجاوزگر می پردازد.

گفتنی است که شورای امنیت بامداد پنجشنبه با صدور بیانیه ای خواستار برقراری آتش بس فوری در سراسر یمن شد. درخواست آتش بس در یمن از سوی شورای امنیت براساس قطعنامه 2565 این شورا عنوان شده است. در این بیانیه بر لزوم توقف درگیری ها و تنش زدایی، از جمله انتها فوری پیشروی نیروهای انصارالله به سمت شهر مأرب تاکید شده است.

این بیانیه شورای امنیت همزمان با پیشروی نیروهای انصارالله یمن در استان مأرب و کسب پیروزی های متعدد ارتش و کمیته های مردمی یمن در برابر نیروهای مورد حمایت عربستان صادر شده است. نقش راهبردی و تعیین کننده منطقه راهبردی مأرب در تعیین سرنوشت جنگ یمن موجب شده تا عربستان و هم پیمانان آن نهایت تلاش خود را برای متوقف کردن پیشروی نیروهای ارتش یمن در این جبهه به کار ببندند.

نیروهای ارتش و کمیته های مردمی یمن از زمان آغاز عملیات آزاد سازی استان مأرب تا به امروز پیشروی های چشمگیری داشته اند. مأرب آخرین سنگر نیروهای دولت مستعفی یمن تحت حمایت عربستان که در سال 2014 از صنعا بیرون رانده شده و در عدن در جنوب یمن مستقر شده اند، در شمال این کشور به شمار می رود. آزادسازی مأرب می تواند اهرم فشاری را در اختیار انصارالله یمن در هرگونه مذاکرات آینده قرار بدهد.

استان مأرب دارای ذخایر نفت و گاز است و این موضوع، آن را به یک برگ برنده تبدیل کرده است. پالایشگاه نفت صافر که در سال 1986 احداث شده یکی از 2 پالایشگاه بزرگ یمن به شمار می رود و ظرفیت تولید روزانه 10 هزار بشکه نفت را دارد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 22 آبان 1400 بروزرسانی: 22 آبان 1400 گردآورنده: ayrokh.ir شناسه مطلب: 2036

به "بمباران انبار دارو در صنعا زیر پوشش بیانیه شورای امنیت صورت گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بمباران انبار دارو در صنعا زیر پوشش بیانیه شورای امنیت صورت گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید