تاثیر بحران ونزوئلا بر آینده بازار نفت

به گزارش مجله آیرخ، چند وقتی است که بحران سیاسی در ونزوئلا شدت گرفته و از آنجایی که این کشور یکی از اعضای اوپک است، این بحران روی بازار نفت تأثیر مستقیم دارد. در این سوی ماجرا ایران هم به عنوان یکی از تولیدکنندگان بزرگ نفت با تحریم های غیرقانونی و یکجانبه آمریکا روبرو شده است و هنگامی که این دو اتفاق کنار یکدیگر قرار می گیرند بازار نفت را نگران می کنند. در این راستا برخی تحلیل گران بر این باورند که هرچند اثرات وضع یک تحریم احتمالی بر صادرات نفت ونزوئلا در کوتاه مدت مشکلاتی را برای پالایشگران آمریکایی به همراه خواهد داشت، اما در صورت تحقق آن، فضا برای سایر بازیگران بازار نفت از جمله ایران بازتر خواهد شد.

تاثیر بحران ونزوئلا بر آینده بازار نفت

به گزارش ایسنا، بحران سیاسی در ونزوئلا سبب شد با وجود جهش عرضه نفت آمریکا، قیمت نفت خام در بازارهای جهانی افزایش یابد. در این راستا در روز سه شنبه بهای معاملات آینده نفت برنت با 12 سنت یا 0.2 درصد افزایش، به 60.05 دلار در هر بشکه رسید. بهای معاملات آینده وست تگزاس اینترمدیت آمریکا نیز با 13 سنت یا 0.3 درصد افزایش، به 52.12 دلار در هر بشکه رسید. هرچند وضع تحریم های آمریکا ضد صنعت نفت ونزوئلا سبب شد روند صعودی قیمت جهانی نفت ادامه داشته باشد اما کند شدن رشد اقتصادی چین سبب شد این رشد محدود باشد.

واندانا هری از مؤسسه مشاوره وانا اینسایت گفت: تحریم ها (ضد ونزوئلا) تاکنون برای پالایشگران فعال در سواحل جنوبی آمریکا چالش برانگیز بوده است، زیرا آنها وادار شده اند به دنبال منابع جایگزینی برای نفت ونزوئلا بگردند و خرید نفت از کانادا را افزایش دهند. با این همه، این کارشناسان هشدار دادند که کمبود ظرفیت خطوط لوله، صادرات نفت کانادا را محدود می کند.

در حالی که تحریم های آمریکا علیه ونزوئلا در صدر اخبار قرار گرفته است اما تحلیلگران اظهار می کنند مسئله اصلی تجارت جهانی نفت همچنان فراوانی عرضه است. عرضه جهانی نفت همچنان بالا مانده که به دلیل افزایش بیش از دو میلیون بشکه در روز تولید آمریکا است. این کشور سال گذشته 11.9 میلیون بشکه در روز نفت تولید کرد. از سوی دیگر این نگرانی در صنعت نفت وجود دارد که تقاضا برای نفت در بحبوحه کندی رشد اقتصادی فروکش کند.

جایگزینی نفت ونزوئلا برای آمریکا کار آسانی نیست

در این راستا، عبدالله یونس آرا، تحلیلگر حوزه انرژی با تاکید بر اینکه اقتصاد ونزوئلا به شدت به درآمدهای حاصل از صادرات نفت وابسته است، اظهار کرد: بیش از 90 درصد درآمدهای ارزی این کشور از محل صادرات نفت تأمین می شود و با توجه به مسائل حوزه روابط خارجی این کشور، منازعات سیاسی کاراکاس با جهان خارج مجموعاً به بدتر شدن شاخص های اقتصادی این کشور منجر خواهد شد.

وی با بیان اینکه ایالات متحده آمریکا بزرگ ترین واردکننده نفت خام از ونزوئلا است، توضیح داد: روزانه 506 هزار بشکه نفت وارداتی به ایالات متحده از طریق ونزوئلا تأمین می شود. هرچند کاراکاس بزرگ ترین تأمین کننده نفت خام وارداتی ایالات متحده در سال های اخیر نبوده است و رتبه چهارم بعد از کانادا، عربستان سعودی و مکزیک را در میان صادرکنندگان نفت به ایالات متحده به خود اختصاص داده است، اما جایگزینی نفت خام وارداتی از ونزوئلا در شرایط کنونی بازار جهانی نفت که یک عرضه کننده بزرگ دیگر به نام ایران با تحریم های وضع شده از سوی ایالات متحده روبه روست، مأموریت ساده ای نخواهد بود.

تأثیر بحران سیاسی ونزوئلا بر بازار جهانی نفت

این تحلیل گر حوزه انرژی در ادامه با تاکید بر اینکه مشخص تکلیف تأثیر اختلافات سیاسی فزاینده در ونزوئلا بر بازار جهانی نفت و شرایط عرضه نفت ایران بستگی به سیاست واشنگتن در این خصوص دارد، اضافه کرد: اینکه آیا ایالات متحده طی روزهای آینده به منظور افزایش حمایت خود از مخالفان دست به تحریم واردات نفت از ونزوئلا و یا وضع محدودیت بر صادرات نفت از این کشور بزند یا خیر مشخص کننده آثار مناقشات ونزوئلا بر بازار نفت و بازیگران آن از جمله ایران خواهد بود.

یونس آرا ادامه داد: هرچند اثرات وضع یک تحریم احتاقتصادی بر صادرات نفت ونزوئلا به آمریکا در کوتاه مدت مسائلی را برای پالایشگران آمریکایی به همراه خواهد داشت، اما در صورت تحقق آن، فضا برای سایر بازیگران بازار نفت از جمله ایران بازتر خواهد شد. کاهش عرضه نفت ونزوئلا به بازار، در کوتاه مدت و با توجه به اینکه مازاد ظرفیت چندانی برای جبران افت عرضه ونزوئلا در بازار متصور نیست، منجر به رشد قیمت از جنبه روانی و فیزیکی در بازارهای جهانی نفت خواهد شد که این فرآیند، تمام بازیگران حوزه عرضه نفت خام را منتفع خواهد ساخت.

وی با تاکید بر اینکه این رخداد می تواند زمینه ساز سختگیری کمتر در خصوص اعمال تحریم های نفتی ایران در جهت تأمین نیاز بازار شود، توضیح داد: زیرا چین و هند دو وارد کننده بزرگ جهانی نفت، از مشتریان عمده نفت ونزوئلا بوده و اعمال محدودیت در صادرات نفت ونزوئلا بسته به نوع محدودیت ها می تواند تأمین نیازهای این دو مصرف کننده عمده و به تبع آن قیمت های جهانی نفت را تحت تأثیر قرار دهد.

منبع: انتخاب
انتشار: 11 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ayrokh.ir شناسه مطلب: 704

به "تاثیر بحران ونزوئلا بر آینده بازار نفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر بحران ونزوئلا بر آینده بازار نفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید