جهانگیری: حفاظت از جنگل های زاگرس باید دغدغه همه دستگاه های حاکمیتی و مردم باشد

به گزارش مجله آیرخ، تهران (پانا)- معاون اول رییس جمهوری تدوین سند جامع حفاظت و احیا از جنگل های زاگرس را یک ضرورت خواند و گفت حفاظت از جنگل های زاگرس باید دغدغه و وظیفه همه دستگاه های حاکمیتی و مردم باشد.

جهانگیری: حفاظت از جنگل های زاگرس باید دغدغه همه دستگاه های حاکمیتی و مردم باشد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رییس جمهوری، اسحاق جهانگیری در نخستین جلسه ستاد ملی راهبری حمایت از جنگل های زاگرس که به ریاست وی برگزار گشت، با تاکید بر اهمیت صیانت از منابع طبیعی اعم از جنگل ها و تالاب های کشور، گفت: جنگل های زاگرس از کانون های حیات و زندگی در ایران است و حفاظت از این جنگل ها که نقش به سزایی در حیات منطقه و نسل های آینده دارد، باید دغدغه و وظیفه همه دستگاه های حاکمیتی و مردم باشد.

معاون اول رییس جمهوری با اشاره به اینکه موضوع حمایت از جنگل های زاگرس جزو اولویت های نخست کشور است که همه روی آن تفاهم و اشتراک نظر دارند، گفت: این واقعیت که آب، خاک و حیات بخش وسیعی از ایران به جنگل های زاگرس وابسته است، نشان می دهد که باید برای حفاظت از این منابع ارزشمند، همه تلاش خود را به کار گیریم.

وی با اشاره به مطلب بیان شده از سوی استاندار کهگیلویه و بویراحمد درباره مادر یکی از جوانانی که در مهار آتش سوزی اخیر در این استان جان خود را فدا کرد، گفت: وقتی مادری با اشاره به نام فرزندش البرز می گوید البرز را برای حفاظت از زاگرس دادم نشان می دهد که موضوع صیانت از جنگل ها، موضوعی مهم برای مردم و افکار عمومی است که نیازمند فداکاری در این زمینه است.

جهانگیری با توجه به دستور رییس جمهوری بر تشکیل کمیته ای برای سیاست گذاری و هماهنگی به منظور حمایت از جنگل های زاگرس تاکید کرد و گفت: دبیرخانه این کمیته باید در سازمان جنگل ها و مراتع کشور باشد که بتواند با کمک سایر دستگاه ها در این زمینه اقدامات موثر انجام دهد.

معاون اول رییس جمهوری با بیان اینکه تدوین سند جامع حفاظت و احیا از جنگل های زاگرس یک ضرورت است، گفت: در این سند باید فهرست موضوعات اصلی درباره جنگل های زاگرس تهیه و مسئول هر یک از موضوعات مشخص شود و به طور دقیق مشخص شود که چه دستگاه هایی و ظرف چه زمانی باید وظیفه واگذار شده را به انجام برساند.

وی اضافه نمود: پس از تهیه این سند جامع و با در نظر دریافت جوانب حقوقی می توان آن را در دولت تصویب کرد یا اگر لازم بود آن را به مجلس فرستاد تا پشتوانه قانونی پیدا کند.

جهانگیری با اشاره به موضوع آفت و بیماری درختان بلوط در سال های اخیر گفت: این موضوع باعث شده تا بیش از 1 میلیون و 450 هزار هکتار از پهنه 6 میلیون هکتاری جنگل های زاگرس دچار آفت شود، اتفاق ناخرسندی است. سازمان جنگل ها و مراتع باید به طور ویژه روی مسئله آفت و بیماری متمرکز شود و بطور مرتب گزارش های خود از نتیجه اقدامات و مطالعاتشان را در اختیار ستاد قرار دهد.

معاون اول رییس جمهوری اضافه نمود: در این زمینه با کمک سازمان برنامه و بودجه می توان از محققان خارجی هم استفاده کرد اما باید خروجی این مطالعات و اقدامات در آینده نشان از مسلط شدن به اوضاع و کم شدن سطح گسترش آفت باشد.

وی با تاکید بر اینکه موضوع آتش سوزی و اطفاء حریق مربوط به ستاد مدیریت بحران در وزارت کشور و وزارت دفاع، پشتیبانی نیروهای مسلح و همکاری استانداری ها است، گفت: آتش سوزی در جنگل ها بصورت عمدی یا غیرعمدی روح مردم را آزار می دهد.

جهانگیری شرح داد: موضوع اطفاء حریق و تجهیز به امکانات مورد نیاز موضوعی جدی است و ستاد مدیریت بحران و حوادث غیرمترقبه نیز باید همانطور که برای سیل و زلزله دستورالعمل های خاص دارد برای مهار آتش سوزی در جنگل ها نیز با حساسیت دستورالعمل تهیه کند.

معاون اول رییس جمهوری اضافه نمود: به منظور تسریع در اطفاء آتش سوزی ها باید با مدیریت ستاد بحران، تجهیزات بالگردی و هوایی در استان ها مستقر شوند. اگرچه ممکن است که حوادث آتش سوزی تلفات کمتری از سیل و زلزله داشته باشد اما از بین رفتن درختان بلوط و پوشش گیاهی نیز ضایعه بزرگی است. اینکه یک درخت بلوط به 50 تا 100 سال زمان برای رشد و نمو نیاز دارد، نشان از ضرورت حفاظت از این درختان و اهمیت این جنگل ها دارد.

وی ضرورت موضوع آبخوان داری و آبخیزداری را نیز در مقطع کنونی با اهمیت دانست و گفت: این سیاست جزو مهمترین سیاست های دولت است که بودجه خوبی نیز برای احیای آن در نظر گرفته شده است.

جهانگیری بر تجهیز سازمان هواشناسی در منطقه زاگرس به منظور دستیابی به آخرین اطلاعات مربوط به تغییرات آب و هوایی تاکید کرد و گفت: مشارکت مردم در موضوع حمایت از جنگل ها اولویت ها است و باید در ستاد ملی راهبری حمایت از جنگل های زاگرس نیز سمن های فعال محیط زیستی حضور داشته باشند.

معاون اول رییس جمهوری اعلام کرد: مردم و سازمان های مردم نهاد به درستی حساسیت ویژه ای نسبت به محیط زیست کشور دارند و هر چند ممکن است به دولت نقدهایی هم داشته باشند اما از دل این نقدها است که برنامه ریزی و جهت گیری درست انجام می شود.

وی اضافه نمود: تقویت نیرو و یگان حفاظتی از جنگل ها هم موضوع مهمی است که باید جدی گرفته شود. بسیار تاثر برانگیز است که گفته می شود درصد زیادی از آتش سوزی ها به طور عمدی است. استانداران می توانند در این خصوص راهکارهای مناسبی به ستاد ارائه کنند.

جهانگیری با اشاره به اینکه منطقه جنگلی زاگرس منابع بسیار زیادی برای بهره برداری دارد، گفت: رشته کوه زاگرس از شمال غرب کشور تا جنوب شرق را در بر می گیرد و علاوه بر معادن، گیاهان دارویی در این منطقه به وفور وجود دارد که درآمد زا است و می توان با تفاهم با مردم علاوه بر کمک به اقتصاد خانوارها، بخشی از درآمدهای ناشی از صادرات گیاهان دارویی را برای نگهداری و پایداری این مناطق استفاده کرد.

معاون اول رییس جمهوری در عین حال اضافه نمود: هرگونه بهره برداری از منابع طبیعی باید با ضوابط سخت گیرانه توام باشد که به آب، خاک و هوا آسیبی نرسد، اصول این قراردادها نیز باید در دبیرخانه ستاد تهیه شود.

وی به موضوع سوزاندن درختان توسط خانوارهایی که در داخل عرصه جنگلی زاگرس زندگی می کنند، اشاره کرد و گفت: دولت می تواند سوخت این خانوارها را تامین کند و استانداری ها باید راهکارهای مناسب در این خصوص ارائه دهند.

در این جلسه که وزرای جهاد کشاورزی، راه و شهرسازی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و استانداران لرستان و کهگیلویه و بویراحمد حضور داشتند، گزارشی در خصوص شرایط جنگل های زاگرس و آسیب ها و برنامه های کوتاه مدت و بلند مدت برای حمایت از این جنگل ها ارائه شد.

براساس این گزارش 40 درصد نزولات جوی و 25 درصد آب های جاری کشور در حوزه زاگرس اتفاق می افتد و بیش از 70 درصد عشایر و 50 درصد واحدهای دامی کشور در این حوزه قرار دارند.

مهمترین مسائل این پهنه جنگلی تغییرات اقلیمی، استفاده بیش از حد ظرفیت برای تعلیف دام، حریق، زراعت و تصرف جنگل، فرسایش و سیل، قطع درخت و سرشاخه درختان و آفات و بیماری ها است.

در این گزارش که از سوی سازمان جنگل ها و مراتع ارائه شد، مهمترین اقدامات شاخص ساز تهیه نقشه منابع جنگلی، اتمام کاداستر، افزایش سطح ذخیره گیاهان جنگلی، اجرای عملیات آبخیزداری، جلب مشارکت مردم، استفاده از ظرفیت های بین المللی، تشدید اقدامات حفاظتی، پایش مستمر و کنترل آفات و بیماری های جنگلی و تغییر الگو و تامین سوخت خانوارهای ساکن در این منطقه بوده است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 12 اسفند 1399 بروزرسانی: 12 اسفند 1399 گردآورنده: ayrokh.ir شناسه مطلب: 1647

به "جهانگیری: حفاظت از جنگل های زاگرس باید دغدغه همه دستگاه های حاکمیتی و مردم باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جهانگیری: حفاظت از جنگل های زاگرس باید دغدغه همه دستگاه های حاکمیتی و مردم باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید