حضور دانشگاه مازندران برای نخستین بار در نظام رتبه بندی UI GreenMetric

به گزارش مجله آیرخ، مدیر پژوهشی دانشگاه مازندران از حضور دانشگاه مازندران برای نخستین بار در نظام رتبه بندی UI GreenMetric اطلاع داد.

حضور دانشگاه مازندران برای نخستین بار در نظام رتبه بندی UI GreenMetric

به گزارش خبرنگار استان های خبرنگاران، مجید آقایی مدیر پژوهشی دانشگاه مازندران از حضور دانشگاه مازندران برای نخستین بار در نظام رتبه بندی UI GreenMetric اطلاع داد.

آقایی با اشاره به این که رتبه بندی جهانی دانشگاه ها در حوزه انرژی های سبز و توسعه پایداری های زیست محیطی (UI GreenMetric)، ابتکاری از دانشگاه اندونزی است، گفت: این نظام رتبه بندی در سال 2010 بر پایه مقایسه دانشگاه ها در حوزه به کارگیری انرژی های سبز و تجهیزات بدون ضرر برای ارتقای توسعه پایدار در موسسات آموزش عالی و هم چنین برای سنجش سیاست های پایداری و تسهیل مقایسه بین آن ها در سراسر جهان راه اندازی شده است و این امکان را به دانشگاه ها می دهد تا تجربیات شان در خصوص مسایل مرتبط با توسعه پایدار و مسایل زیست محیطی را به اشتراک بگذارند.

مدیر پژوهشی دانشگاه مازندران با بیان این نکته که نظام رتبه بندی گرین متریک در سال 2011، با تکمیل بیشتر شاخص های مرتبط با پایداری زیست محیطی، 11 شاخص تازه را در 5 محور به شاخص های موجود اضافه نمود و اضافه نمود: در سال 2012، آموزش نیز به عنوان یک شاخص محوری در این نظام رتبه بندی مورد آنالیز نهاده شد. این رتبه بندی هم اکنون از شش محور کلیدی زیرساخت و تجهیزات (15٪)، انرژی و تغییرات اقلیمی (21٪)، مدیریت پسماند (18٪)، مدیریت مصرف آب (10٪)، حمل ونقل (18٪) و آموزش و پژوهش (18٪) برای رتبه بندی دانشگاه ها استفاده می نماید.

آقایی با تاکید بر این موضوع که نظام رتبه بندی گرین متریک، برنامه های خود را با مطالعه سایر نظام های رتبه بندی مانند تایمز، کیواس، شانگ های و وبومتریکس توسعه داده است، گفت: به همت اداره علم سنجی و معاونت پژوهشی دانشگاه، دانشگاه مازندران برای نخستین بار در سال 2021 در این نظام رتبه بندی بین المللی حضور پیدا کرده است. این نظام رتبه بندی در سال 2021 رتبه دانشگاه های فعال در این حوزه را اعلام کرده است. دانشگاه مازندران در بین حدود 1000 دانشگاه مورد آنالیز در این رتبه بندی، حایز رتبه 740 در کل دانشگاه های جهان و رتبه 28 در بین دانشگاه های ایران شده است.

مدیر پژوهشی دانشگاه مازندران در خاتمه با اشاره به امتیازات دانشگاه در این نظام رتبه بندی در سال 2021 با توجه به محور های 6 گانه موجود خاطرنشان ساخت: دانشگاه مازندران در شاخص های زیرساخت و تجهیزات مرتبط با انرژی های سبز و توسعه پایدار 700 امتیاز، انرژی سبز و تغییرات اقلیمی 1025 امتیاز، مدیریت پسماند 525 امتیاز، مدیریت مصرف آب 500 امتیاز، حمل ونقل 825 امتیاز و در شاخص آموزش و پژوهش 500 امتیاز کسب کرده است که در مجموع، پیروز به کسب 4075 امتیاز (75/40 درصد کل امتیاز ممکن) شده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 8 بهمن 1400 بروزرسانی: 8 بهمن 1400 گردآورنده: ayrokh.ir شناسه مطلب: 2116

به "حضور دانشگاه مازندران برای نخستین بار در نظام رتبه بندی UI GreenMetric" امتیاز دهید

3 کاربر به "حضور دانشگاه مازندران برای نخستین بار در نظام رتبه بندی UI GreenMetric" امتیاز داده اند | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حضور دانشگاه مازندران برای نخستین بار در نظام رتبه بندی UI GreenMetric"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید