خبرنگاران بی تفاوتی به کرونا و زنگ خطر همه گیری در سیستان و بلوچستان

به گزارش مجله آیرخ، زاهدان - خبرنگاران - موارد مثبت کووید 19 در بعضی شهرهای سیستان و بلوچستان در حالی رو به افزایش است که روز به روز بی تفاوتی ها نسبت به رعایت نکات بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی کمتر و کمتر می گردد و همین موضوع در آستانه تعطیلات عید سعید فطر زنگ خطر همه گیری و تغییر شرایط این استان از سفید یا زرد به قرمز را به صدا درآورده است.

خبرنگاران بی تفاوتی به کرونا و زنگ خطر همه گیری در سیستان و بلوچستان

حدود 15 روز پیش بود که 15 شهرستان استان سیستان و بلوچستان به عنوان نقاط سفید و یا کم خطر از نظر ابتلا به بیماری کرونا یا کووید 19 اعلام شد اما تنها یک هفته پس از این اعلام شرایط، یکی از همین شهرستان ها به نقطه قرمز تبدیل شده است!

فرایند پیشرفت ویروس کرونا در این استان تا 23 فروردین کنترل شده و خیلی آرام بود اما از این تاریخ که آزاد سازی صنوف و غیره شروع شد فرایند صعودی بیماری شدت یافت بطوریکه این استان را در ردیف سه استان با خطر بالا تبدیل نموده است.

شرکت مردم روستای نجف آباد از توابع شهرستان خاش در مراسم ترحیم یکی از اهالی روستا فاجعه آفرید و منجر به بحران کرونا در این منطقه شد به طوری که اکنون مردم این روستا در حالت نزدیک به قرنطینه قرار گرفته اند و به گفته دکتر مهدی زنگنه معاون اجرایی مرکز بهداشت استان بیش از 80 درصد نمونه های ارسالی از منطقه نجف آباد به آزمایشگاه کرونای استان مثبت گزارش شده است. شب گذشته نیز اولین گروه از موارد مثبت در نقاهتگاه بانوان منطقه نجف آباد خاش مستقر شدند. فرایند بیماریابی فعال و آنالیز موارد مثبت با حضور تیم های بهداشت و درمان به شدت ادامه دارد. همچنین هشدارهای لازم به منظور برگزار نشدن تجمع عید و مراسم مختلف داده شده و تیم های بهداشتی در حال غربالگری و نمونه برداری از موارد مشکوک هستند و آموزش ها را به مردم ارائه می نمایند.

هر روز به آمار موارد مثبت در این منطقه اضافه نموده و بیماران مثبت با حضور تیم های اورژانس به بیمارستان ارجاع می شوند.

این شرایط در حالی است که در چند روز آینده با فرا رسیدن عید فطر احتمال تکرار بحران نجف آباد در سایر روستاها و نقاط سیستان و بلوچستان بسیار زیاد خواهد بود چرا که این عید برای مردم این خطه از اهمیت بسیاری برخوردار است. علاوه بر این در روزهای گذشته نیز موارد ابتلا در شمال، مرکز و جنوب استان رو به افزایش است و این آمار و ارقام حکایت از بی توجهی مردم به هشدارها و اجرا نشدن طرح فاصله گذاری اجتماعی در شهرها و روستاهای سیستان و بلوچستان دارد.

بی تفاوتی مردم در سایه غفلت مدیران امورشهری

یکی از شهفرایندان زاهدانی در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران به عادی شدن شرایط اشاره نمود و گفت: این روزها دیگر ترس و نگرانی مردم از ابتلا به کرونا بسیار کم شده است چرا که شرایط زندگی برای بسیاری از افراد به حالت عادی گذشته بازگشته است.

محمد نوری اضافه نمود: اطرافیان و آشنایان ما مانند گذشته به دید و بازدید می فرایند، در پارک و اماکن عمومی به تفریح می پردازند، مانند گذشته در فروشگاه ها و سوپرمارکت ها برای خرید حاضر می شوند، این در حالیست که تعداد معدودی در میان مردم کوچه و بازار از ماسک و دستکش استفاده می نمایند.

وی همچنین به کم کاری مسوولان شهرداری در این زمینه اشاره نمود و گفت: با وجود تعطیلی روز بازارها همچنان دست فروشان و میوه فروش ها در خیابانهای مختلف بویژه خیابان امیرالمومنین(ع) و تقاطع سعدی آن هم در مقابل یکی از ساختمان های شهرداری مشغول فعالیت هستند و مردم هم با همان ازدحام همیشگی بدون رعایت فاصله گذاری اجتماعی و نکات بهداشتی از این دست فروشان خرید می نمایند.

این شهفرایند اضافه نمود: وقتی ممانعتی برای اینگونه رفتارهای پرخطر در جامعه وجود ندارد ناخودآگاه مردم نیز خود را ملزم به رعایت فاصله اجتماعی و نکات بهداشتی نمی دانند.

نگرانی از افزایش موارد مثبت کرونا در خاش

مدیر شبکه بهداشت و درمان و موسسه آموزش سلامت خاش سیستان و بلوچستان نیز افزایش آمار موارد مثبت بیماری کرونا کووید-19 در این شهرستان را به شدت نگران نماینده اعلام کرد.

دکتر رضا کرد روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران اضافه نمود: آمار مبتلایان کووید-19 در شهرستان خاش به دلیل رعایت نکردن فاصله گذاری اجتماعی و حضور در تجمع های مختلف اعم از عروسی، تشییع جنازه و پرسه و اماکن خرید افزایش یافته است.

وی اعلام کرد: توصیه ما به همشهریان عزیز این است که موضوع بیماری کرونا را جدی بگیرند و برای سلامتی خود و دیگران در خانه ماندن و توصیه های بهداشتی پیشگیرانه را رعایت نمایند.

مدیر شبکه بهداشت و درمان خاش گفت: روستای نجف آباد به سبب شیوع بیشتر کرونا از حساسیت بیشتری برخوردار است و باید اهالی این روستا بیش از پیش توصیه های بهداشتی را رعایت نمایند.

دکتر کرد همچنین از پیش بینی حضور متخصص عفونی و داخلی در صورت احتیاج برای ارائه خدمات ویزیت مراقبت و درمان به اهالی محترم نجف آباد علاوه بر استقرار پزشک عمومی مرکز خدمات جامع سلامت اطلاع داد.

وی گفت: یک باب کانکس با تجهیزات و به همراه نیروی متخصص به منظور نمونه گیری از موارد مشکوک به همراه آمبولانس برای اعزام بیماران بدحال به بیمارستان امام خمینی ره نیز در منطقه برنامه ریزی شده و اهالی نجف آباد می توانند در صورت احتیاج با تلفن 115 تماس گیرند.

وی خاطر نشان کرد: 2 نقاهتگاه با ظرفیت 45 نفر ویژه خواهران و برادران به منظور مراقبت از بیماران مشکوک و با هدف جداسازی بیماران از افراد سالم با حضور افراد متخصص در منطقه نجف آباد راه اندازی و تجهیز شده و آماده ارائه خدمات به مردم است.

وی گفت: باز هم تاکید مسئولان و کارشناسان بهداشت و درمان این است که از تردد اهالی روستا در سطح شهر و روستا، بازار و تجمعات خودداری گردد، چرا که امن ترین محیط در حال حاضر خانه است.

مدیر شبکه بهداشت خاش اعلام کرد: متصدیان صنوف در نجف آباد و مناطق زیرپوشش ملزم به رعایت کامل دستورالعمل های بهداشتی و ضدعفونی کردن محل کسب و کار خود هستند، در غیر این صورت نسبت به تعطیلی مرکز اقدام خواهد شد، زیرا جان انسان ها از هر موضوعی برای حوزه سلامت مهم تر است.

دکتر کرد گفت: از همشهریان عزیز به ویژه ساکنان نجف آباد و روستاهای حومه درخواست داریم با توجه به نزدیکی عید فطر به منظور کنترل و پیشگیری از همه گیری بیشتر بیماری کرونا از شرکت در نماز بویژه افراد مسن و دارای بیماری زمینه ای خودداری و از دید و بازدید، دست دادن و روبوسی و حضور در تجمعات بشدت پرهیز نمایند.

فرایند صعودی موارد ابتلا به کرونا در ایرانشهر

معاون استاندار سیستان و بلوچستان و فرماندار شهرستان ویژه ایرانشهر نیز از فرایند صعودی موارد ابتلا در این شهرستان اطلاع داد.

ابوذر کوثری روز سه شنبه در نشست شورای اداری ایرانشهر اظهارداشت: بر اساس گزارش دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر به دلیل رعایت نکردن فاصله گذاری اجتماعی در چند روز اخیر فرایند گسترش ویروس کرونا در شهرستان های زیر پوشش این دانشگاه صعودی و به شرایط قرمز نزدیک شده است.

وی اضافه نمود: مساله مهم و حائز اهمیت در شرایط کنونی در ایرانشهر انتشار ویروس کروناست که متاسفانه تعداد مبتلایان به این ویروس به صورت تدریجی در این شهرستان رو به افزایش است.

فرماندار ایرانشهر با بیان اینکه زیرساخت های پزشکی و درمانی این منطقه نسبت به بسیاری از مناطق دیگر کشور ضعیف تر است اضافه نمود: با این حال اقتضائات و شرایط فرهنگی حوزه جنوب سیستان و بلوچستان نیز در شرایط خوبی نیست.

کوثری گفت: در راستای کنترل ویروس کرونا بسیاری از ارگان ها که موضوع کنترل این ویروس را داشتند فعالیت های مهمی در زمینه کنترل آن از جمله فاصله گذاری اجتماعی انجام دادند و از این منظر ایرانشهر از جمله شهرستان هایی بود که با جدیت ورود کرد که نتایج مطلوبی را در پی داشت اما متاسفانه به دلیل بعضی بی ملاحظه گی ها هم اینک شرایط در این منطقه از شرایط خوبی برخوردار نیست.

وی اعلام کرد: همه ادارات و ارگان ها موضوع ویروس کرونا را جدی گرفته و در زمینه کنترل این ویروس ورود نمایند و منتظر ارائه خدمات دانشگاه علوم پزشکی و مراکز بهداشت ایرانشهر نباشند.

فرماندار ایرانشهر مهمترین عامل پیشگیری از ویروس کرونا را طبق توصیه های پزشکی استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی دانست و اعلام کرد: بهترین عامل بازدارنده و مهار نماینده این ویروس اجتناب از تجمعات است.

حساسیت مردم نسبت به ویروس کرونا کاهش یافته است

مدیر شبکه بهداشت و درمان چابهار در جنوب سیستان و بلوچستان نیز در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران گفت: مردم آگاهی لازم و کافی را در مورد بیماری کرونا دارند اما حساسیت آنان نسبت به گذشته کاهش یافته و همین موضوع باعث سرایت گسترده این ویروس در میان مردم شده است.

دکتر مهدی میرادی اضافه نمود: برآورد ها در مورد ضعیف شدن ویروس کرونا تا کنون اثبات نشده و همچنان شاهد گسترش و میزان مبتلایان به این ویروس هستیم.

وی توضیح داد: مردم توجه داشته باشند موارد ابتلا به کرونا در منطقه هم اینک با فرایند صعودی در حال افزایش است و بیماران احتیاجمند بستری در بیمارستان نیز در این روزها افزایش قابل توجهی داشته است.

مدیر شبکه بهداشت و درمان چابهار گفت: راهکارهای بسیار ساده ای برای پیشگیری از ویروس کرونا وجود دارد که با رعایت مواردی از جمله شستشوی دست ها با آب و صابون مایع به مدت 20 ثانیه، استفاده از ماسک هنگام خروج از منزل، تردد کمتر به مراکز پر تردد و از همه مهمتر ماندن در خانه راهکارهایی است که با رعایت آنها تا حد زیادی در مقابل این ویروس در امان خواهیم بود.

منبع: ایرنا
انتشار: 5 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ayrokh.ir شناسه مطلب: 1212

به "خبرنگاران بی تفاوتی به کرونا و زنگ خطر همه گیری در سیستان و بلوچستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران بی تفاوتی به کرونا و زنگ خطر همه گیری در سیستان و بلوچستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید