خطر بازگشت سرخک

به گزارش مجله آیرخ، انتشار خبر مشاهده 24مورد ابتلا به بیماری سرخک در کشور از سوی وزارت بهداشت، زنگ خطر جدی را در حوزه بهداشت و درمان و چالشی تأمل برانگیز در موفقیت برنامه واکسیناسیون سراسری در کشورمان را مطرح می نماید.

خطر بازگشت سرخک

حتی مسؤولان بهداشتی کشور احتمال می دهند همه گیری سرخک در صورت عدم پیشگیری در فصل پاییز و زمستان اتفاق بیفتد. متاسفانه جریانات شبه علمی و گاه ضدعلمی علیه اثربخشی و مفیدبودن تزریق واکسن که در دنیا و حتی در ایران به ویژه در مقابله با واکسن کووید 19 شکل گرفته در این زمینه بسیار آسیب زننده است و خطرات ناشی از آن می تواند حتی جبران ناپذیر باشد.

پزشکان می گویند هیچ بهانه ای برای توقف واکسیناسیون بچه ها پذیرفته نیست و خانواده ها برای حفظ سلامت فرزندان خود نباید از اهمیت این مسأله غافل بمانند.

از این رو با دکتر فریبا شیروانی، فوق تخصص عفونی بچه ها و عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی گفت وگو نموده ایم.

خبر مشاهده 24مورد ابتلا به سرخک در بچه ها، با وجود آنکه این بیمارى در قالب واکسیناسیون عمومى بچه ها چند سالى است که کاملا مهار شده، مطرح نماینده چه چالش هاى بهداشتى جدید و خطرناکى مى تواند باشد؟

از سال 1383 واکسن MMR جایگزین واکسن سرخک در برنامه واکسیناسیون کشوری شد. با اجرای مداوم واکسیناسیون معمول کشوری، میزان موارد ابتلا به سرخک در طول زمان در کشور کاهش یافت، به طوری که تاییدیه حذف سرخک در سال1398 به ایران از طرف سازمان بهداشت دنیای دیده شد. ولی متاسفانه در سال1399 این موارد سه عدد و در سال اخیر 24مورد بوده که بیشتر در استان های سیستان وبلوچستان، خراسان، هرمزگان، تهران و آذربایجان شرقی دیده شده است. ایران و کشورهای همسایه در سال های اخیر به واکسیناسیون متناوب همگانی بچه ها با MMR در مناطقی که شیوع سرخک بالاست می پردازند ولی با شیوع کووید 19 این عملیات کاهش یافته و پیگیری نشده است بنابراین این بیماری با میزان بیشتر در کشورهای همسایه و با تا حدودی کمتر در کشور ما دیده شده است. اهمیت کنترل واکسیناسیون در این مورد خود را نشان می دهد و در صورت ادامه ندادن واکسیناسیون کامل، موارد سرخک ممکن است با شدت بیشتری در بیماران مشاهده گردد.

پس همه گیرى کرونا در عدم انجام درست و کامل واکسیناسیون اطفال در بروز بیماری های ویروسی خطرناک موثر بوده است؟

با ایجاد همه گیری کووید 19 چالش ضدواکسیناسیون شکل گرفته در دنیا که به خصوص در خصوص واکسیناسیون برای کرونا هم مطرح می گردد. درحالی که انجام واکسیناسیون در خصوص کرونا تنها راه نجات افراد از این بیماری مرگبار است. این امر در خصوص انجام واکسیناسیون بچه ها حتی مهم تر است و زدن واکسن یک روز هم نباید به تعویق بیفتد.

حتی خطر ابتلاى احتمالى به کرونا مى تواند ارجح بر ضرورت انجام کامل برنامه واکسیناسیون بچه ها باشد؟

خانواده ها برای این که کودک خود را از ابتلا به کرونا مصون نمایند، انجام واکسیناسیون رایج را به تعویق می اندازند که این امر بسیار خطرناک است و باید در تمام موارد به انجام دقیق واکسیناسیون بچه ها توجه گردد. منع یا به تعویق انداختن واکسن فقط در صورت بیماری شدید توصیه می گردد و ابتلا به کرونا در کودکی مسئله ای ندارد و منعی برای واکسیناسیون نیست.

با توجه به شدت سرایت سرخک، کدام دسته از بچه ها ممکن است در خطر ابتلا به این بیماری قرار بگیرند و چه ملاحظاتى برای پیشگیرى ضروری است؟

کودک بعد از تولد به دلیل آنتی بادی مادر در مقابل ابتلا به سرخک مصون است و این قدرت بعد از 6ماهگی به تدریج کم شده و در یک سالگی به حداقل خود می رسد. بچه های که میزان آنتی بادی در مقابل ویروس سرخک در بدن آنها کم است مستعد ابتلا به سرخک هستند که در صورت واکسیناسیون کامل، این احتمال کم است. اگر کرونا بعد از ابتلای یک نفر، یک تا دو نفر دیگر را مبتلا می نماید، سرخک می تواند 18نفر دیگر را مبتلا کند. بچه های که مبتلا به نقص سیستم ایمنی هستند یا شیمی درمانی شده اند یا پیوند مغز استخوان و اعضا انجام داده اند در مقابل ابتلا به بیماری حساسند و باید ایمنوگلوبولین ضدسرخک را تا شش روز بعد از مواجهه با بیمار مبتلا به سرخک دریافت نمایند.

نشانه هاى ابتلا به سرخک چیست؟

سرخک یک بیماری بثوری است و نشانه ابتلای به آن بعد از یک دوره کمون 10تا12روزه به صورت تب و خستگی و بی اشتهایی و قرمزی چشم ها و آبریزش مختصر از بینی آغاز می گردد که بعد از چند روز راش جلدی به صورت منتشر از زیر گوش ها آغاز شده و به کل بدن از بالا تا پایین منتشر می گردد. قبل از ضایعات جلدی ممکن است در داخل دهان ضایعاتی دیده گردد که به آنها کوپلیک اسپات گفته می گردد. کودک در حین بیماری تب دار و بی قرار و ممکن است اندام های دیگرش مثل ریه و کبد و مغز هم گرفتار گردد. درمان این بیماری حمایتی است ولی نقص ایمنی و سوء تغذیه باعث تشدید علائم و افزایش عوارض و ابتلای سایر اندام ها می گردد.

در خصوص بچه هاى که برنامه واکسیناسیون شان کامل نشده براى پیشگیرى از بیمارى هایی مثل سرخک باید چه اقداماتى انجام گردد؟

باید در صورتی که خانواده ای واکسیناسیون کودک خود را به تعویق انداخته بلافاصله برای واکسیناسیون فرزند خود اقدام کند.

نظرتان در خصوص جریان ضدواکسن که در دنیا شکل گرفته چیست؟

این جریان بسیار مخرب است و ناشی از ذهنیت منفی نسبت به تولیدنمایندگان واکسن است. بر این اساس، تصور می گردد انجام واکسیناسیون می تواند موادی را وارد بدن کند که بدن را وادار کند به صورت برنامه ریزی شده اهداف مورد نظر سازندگان واکسن را تأمین کند! ولی به این نتوهمات نباید توجه کرد زیرا واکسیناسیون تنها سلاح بشریت برای مقابله با بیماری های مسری است. در خصوص کرونا نیز تنها راه نجات بشر واکسیناسیون همگانی در تمام کشورهاست.

پونه شیرازی - سلامت / روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 12 تیر 1400 بروزرسانی: 12 تیر 1400 گردآورنده: ayrokh.ir شناسه مطلب: 1864

به "خطر بازگشت سرخک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطر بازگشت سرخک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید