دیپلماسی بهترین جهت درباره پرونده هسته ای ایران است

به گزارش مجله آیرخ، سخنگوی کاخ سفید در جمع خبرنگاران تأکید کرد دیپلماسی بهترین جهت درباره پرونده هسته ای ایران است.

دیپلماسی بهترین جهت درباره پرونده هسته ای ایران است

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید مدعی شد ایران با پایبندی به توافق هسته ای فاصله دارد.

او گفت: ایران با پایبندی به توافق فاصله زیادی دارد. این، تغییر ننموده. من این را هفته پیش گفتم و همکارم جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی هم دیروز همین رو گفت. این تغییر ننموده است.

جن ساکی گفت: چیزی که ما پذیرای آن هستیم، گفت وگوی دیپلماتیک است و دیدگاه ما این است که دیپلماسی، بهترین جهت برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای است.

سخنگوی کاخ سفید در ادامه توضیح داد دولت آمریکا نگفته قصد اجابت مطالبات مطرح شده از سوی ایران را دارد.

دولت آمریکا اردیبهشت ماه سال 1397 از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) خارج شده و ضمن اعمال تحریم های متوقف شده ذیل این توافق، تحریم های دیگری علیه ایران وضع کرد.

ایران اخیراً به طرف های برجام هشدار داده چنانچه طرف مقابل تعهداتش را تا هفته اول اسفند اجرا نکند، دولت موظف به توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی طبق مصوبات مجلس شورای اسلامی ایران است.

کاظم غریب آبادی: سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی دوشنبه اظهار داشت در راستای اجرای مصوبه مجلس در مورد توقف نظارت های فراپادمانی و اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی همه دسترسی های تکمیلی آژانس از نیمه شب امشب متوقف می گردد.

اقدام ایران در راستای اجرای قانون مصوب مجلس شورای اسلامی ایران است که شریکان ایران در برجام را به لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران، در راستای حقوق مصرح جمهوری اسلامی ایران تحت بند های 26 و 36 برجام ملزم می نماید.

مقام های دولت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در هفته های گذشته بار ها اعلام نموده اند که قصد دارند آمریکا را به توافق هسته ای برجام بازگردانند.

با وجود این، دولت جدید آمریکا هنوز ساز و کار خود برای بازگشت به توافق هسته ای را معین ننموده. اعضای تیم بایدن می گویند قصد دارند از بازگشت به برجام به عنوان مبنایی برای قوی تر و طولانی تر کردن توافق هسته ای استفاده نمایند.

با آنکه واشنگتن طرفی بوده که توافق هسته ای را نقض نموده و از آن خارج شده است دولت آمریکا می گوید بازگشت به برجام منوط به این است که جمهوری اسلامی ایران گام هایی را که در واکنش به نقض عهد آمریکا برداشته به عقب برگرداند.

جمهوری اسلامی ایران تصریح نموده که با توجه به آنکه واشنگتن طرفی بوده که توافق را نقض نموده و کاهش تعهدات تهران در واکنش به اقدام غیرقانونی آمریکا اجرا شده هر گامی از سوی تهران بعد از برطرف تحریم ها صورت خواهد گرفت.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 اسفند 1399 بروزرسانی: 30 اسفند 1399 گردآورنده: ayrokh.ir شناسه مطلب: 1684

به "دیپلماسی بهترین جهت درباره پرونده هسته ای ایران است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیپلماسی بهترین جهت درباره پرونده هسته ای ایران است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید