خاتمه نشست وین؛ توافق بر سر ادامه رایزنی ها

به گزارش مجله آیرخ، دور اول جلسه حضوری هجدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام که در گراند هتل شهر وین در حال برگزاری است، با توافق جهت ادامه رایزنی ها در سطح کارشناسی پایان یافت.

خاتمه نشست وین؛ توافق بر سر ادامه رایزنی ها

براساس توافق صورت گرفته، دو نشست کارشناسی موازی میان اعضای کمیسیون مشترک برجام جهت انجام رایزنی های فنی در حوزه رفع تحریم و هسته ای تشکیل شد. این نشست های کارشناسی قرار است به بحث و رایزنی در خصوص جنبه های فنی و جزئیات مسائل مربوط به لغو تحریم ها و مسائل هسته ای بپردازند و نتیجه بحث های خود را به کمیسیون گزارش کنند.

سید عباس عراقچی ، رییس هیات کشورمان در نشست کمیسیون تاکید کرد رفع تحریم های آمریکا، اولین و ضروری ترین اقدام جهت احیای برجام می باشد و جمهوری اسلامی ایران آمادگی کامل دارد به محض رفع تحریم ها و پس از راستی آزمایی آن، اقدامات جبرانی هسته ای خود را متوقف نموده و به اجرای کامل برجام برگردد.

روسیه: نشست کمیسیون مشترک برجام موفقیت آمیز بود

میخائیل اولیانوف، کننده ویژه روسیه در سازمان های بین المللی واقع در وین روز سه شنبه در توییتی نوشت: نشست کمیسیون مشترک برجام موفقیت آمیز بود. دو گروه در سطح کارشناسی (در خصوص رفع تحریم ها و مسائل هسته ای) موظف شدند که اقدامات ملموسی که تهران و واشنگتن باید برای احیای کامل اجرای برجام انجام دهند را شناسایی کنند. گروه ها به سرعت مشغول به کار شدند.

او در توییت دیگری افزود: احیای برجام به سرعت اتفاق نخواهد افتاد. [این مهم] زمان خواهد برد. تا کی؟ کسی نمی داند. مهم ترین چیز پس از نشست امروز کمیسیون مشترک این است که کار عملی برای رسیدن به این هدف آغاز شده است.

هجدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام که در روز جمعه 13 فروردین به صورت مجازی آغاز شده بود، امروز از ساعت 14:30 دقیقه به وقت محلی (17:00 به وقت تهران) در وین از سر گرفته شد.

سید عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امورخارجه، ریاست هیات کشورمان را در این نشست برعهده داشت و کنندگانی از سایر دستگاه ها از جمله بانک مرکزی، وزارت نفت و سازمان انرژی اتمی، وی را در این نشست همراهی کردند.

آمریکا به صورت غیر مستقیم در این نشست حضور داشت.

عراقچی: مذاکرات برجامی وین سازنده بود

سید عباس عراقچی در گفتگو با پرس تی وی، در خصوص مذاکرات پیرامون برجام در وین گفت: دور نخست مذاکرات برجام در وین سازنده بود. مذاکره کنندگان در وین خواهند ماند تا جلسه دیگری را در روز جمعه در خصوص برجام داشته باشند.

وی افزود: گفتگو های کارشناسی در وین در خصوص رفع تحریم ها و اقدامات برجامی ایران ادامه خواهد داشت.

عراقچی گفت: هرگونه توافق در خصوص آزادسازی یک میلیارد دلار از پول ایران در ازای توقف غنی سازی 20 درصد را رد می کنیم.

منبع: فرارو
انتشار: 11 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 11 اردیبهشت 1400 گردآورنده: ayrokh.ir شناسه مطلب: 1761

به "خاتمه نشست وین؛ توافق بر سر ادامه رایزنی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خاتمه نشست وین؛ توافق بر سر ادامه رایزنی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید