رها کردن حیوانات خانگی در طبیعت به بهانه کرونا

به گزارش مجله آیرخ، برخی افراد با توجه به شنیدن اخباری درباره ابتلای چند حیوان در هنگ کنگ به کرونا، در حال رها کردن حیوانات خانگی خود در طبیعت هستند که این کار مخاطراتی برای این حیوانات و طبیعت دارد.

رها کردن حیوانات خانگی در طبیعت به بهانه کرونا

به گزارش خبرنگاران دبیر انجمن دامپزشکان بالینی مازندران به ایرنا گفت:مرجع موثق و قابل تایید درباره ویروس کرونا سازمان بهداشت جهانی WHO و سازمان جهانی بهداشت حیوانات OIE است و

تا به امروز این سازمان ها گزارشی مبنی بر ابتلا یا ناقل بودن حیوانات خانگی در مورد ویروس کرونا منتشر نکرده اند.

دکتر سبحان متولی اظهار کرد: شواهد موجود نشان می دهد که ویروس کرونا دارای منبع حیوانی است، تحقیقات در حال انجام برای شناسایی منبع حیوانی (از جمله گونه های درگیر) و معین نقش احتمالی مخزن حیوانات در این بیماری مهم است، با این وجود، تا به امروز، شواهد علمی کافی برای شناسایی آن منبع یا شرح جهت انتقال از یک منبع حیوانی به انسان وجود ندارد.

این دامپزشک شرح داد: ویروس کرونا از انسان به انسان منتقل می شود و تا به امروز هیچ شواهدی مبنی بر پخش این ویروس توسط حیوانات مشاهده نشده است.

متولی با اشاره به اینکه هیچ شواهدی مبنی بر نقش سگ ها در ابتلا و انتقال این ویروس به انسان وجود ندارد، ادامه داد: نیاز است مطالعات بیشتری درمورد اینکه آیا ویروس کرونا می تواند تاثیری بر حیوانات مختلف بگذارد و اگر می تواند تاثیر بگذارد این تاثیرچگونه انجام شود، به محض به دست آمدن اطلاعات جدید، در اختیار عموم قرار خواهد گرفت.

وی یادآور شد: نظر سازمان بهداشت جهانی حیوانات در حال حاضر این است که موردی از ناقل بودن و ابتلا حیوانات خانگی از جمله سگ و گربه مشاهده نشده است.

دبیر انجمن دامپزشکان بالینی مازندران با اشاره به اینکه در برخی کشورها براساس قوانین داخلی کسانی که مبتلای قطعی به ویروس کرونا باشند، حیوانات خانگی آنها را هم قرنطینه می کنند، اظهار داشت: اما تا به امروز هیچ موردی از ابتلا و بروز علائم بالینی در حیوانات خانگی گزارش نشده و از هزاران مورد تست کرونا در مورد حیوانات دیگر هیچکدام مثبت نبوده است.

وی اظهار کرد: بدیهی است با توجه به نوپدید بودن این بیماری و نیاز به کسب اطلاعات بیشتر و همچنین احتمال انتقال مکانیکی، انجمن مجددا مورد تاکید قرار می دهد که در صورت داشتن علائم سرماخوردگی یا علائم مشکوک به ویروس کرونا در تماس با انسان و حیوان، تمامی دستورالعمل های بهداشتی را رعایت کرده و از ماسک استفاده کنید.

وی اضافه کرد: همانند گذشته قبل و بعد از تماس با حیوان خانگی یا اشیاء دست خود را با آب و صابون مایع بشویید یا با الکل 70 درصد ضدعفونی کنید.

متولی با بیان اینکه توصیه می کنیم دامپزشکان، ضدعفونی و شست و شوی روزانه محیط کار را درصورت فعالیت، انجام دهند، ادامه داد: مبتلایان به ویروس کرونا تماس خود را محدود کرده و از تماس با انسان ها و حیوانات خانگی خودداری کنند.

وی گفت: اهمیت دارد که ویروس کرونا منجر به اقدامات نامناسب علیه حیوانات اهلی و وحشی نشود که ممکن است سلامت و زندگی آنها را به خطر اندازد یا تاثیر منفی بر تنوع زیستی بگذارد.

متولی ادامه داد: رها کردن حیوانات خانگی ضمن اینکه مخاطرات بهداشتی زیادی برای محیط زیست دارد، بار کاری شهرداری ها را هم در شرایط فعلی افزایش می دهد و باید از این کار خودداری کرد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 22 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ayrokh.ir شناسه مطلب: 1056

به "رها کردن حیوانات خانگی در طبیعت به بهانه کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رها کردن حیوانات خانگی در طبیعت به بهانه کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید