سرطان خون در بچه ها

به گزارش مجله آیرخ، لوسمی، لوکمیا (Leukemia) یا سرطان خون در بچه ها یکی از شایع ترین بیماری ها برای بچه ها است. منشا عارضه لوسمی مغز استخوان است. گلبول های سفید در مغز استخوان به صورت صحیح رشد نمی نمایند. کبودی و خونریزی، دل درد و کم اشتهایی، مسائل تنفسی، عفونت های مکرر، ورم و آماس، درد استخوان و کم خونی شایع ترین علائم لوسمی در بچه ها هستند.

سرطان خون در بچه ها

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

خبرنگاران | سرویس سلامت - لوسمی به سرطان خون در بچه ها گفته می گردد. سلول های خون و پلاکت ها در مغز استخوان فراوری می شوند. در عارضه لوسمی، بعضی از گلبول های سفید خون به درستی رشد نمی نمایند. این سلول ها به سرعت تکثیر می شوند و سلول های سالم را از بین می برند. لوسمی شایع ترین نوع سرطان در بچه ها است. در آمریکا، سالانه 4000 کودک به این سرطان مبتلا می شوند.

علائم سرطان خون در بچه ها

علت بروز لوسمی در اغلب موارد معین نیست و علائم آن نیز در بچه ها متفاوت است. با این وجود، کارشناسان و دانشمندان معتقند که عوامل ژنتیکی-محیطی در ایجاد سرطان خون در بچه ها نقش دارند. استفاده از حشره کش ها و آفت کش ها یکی از مهم ترین علت های لوسمی است. سیستم ایمنی بدن بچه ها به صورت کامل قدرت مبارزه با عوامل مضر خارجی را ندارد. به طور کلی، علائم لوسمی مزمن به آرامی بروز می نماید، اما علائم لوسمی حاد به صورت ناگهانی پدیدار می شوند. شایع ترین علائم سرطان خون در بچه ها عبارتند از:

1. کبودی و خونریزی

زمانی که یک کودک مبتلا به لوسمی، آسیب ببیند یا خون دماغ گردد، احتمالا بیش از حد انتظار دچار خونریزی خواهد شد. همچنین کودک به آسانی کبود شده و لکه های خون مردگی بر روی بدن وی پدیدار می شوند. لخته شدن خون بستگی به پلاکت های سالم دارد. در کودک مبتلا به لوسمی با آزمایش خون می توان تعداد پلاکت های غیر طبیعی را تشخیص داد. کبودی و خونریزی می تواند ناشی از پایین بودن پلاکت خون باشد.

2. دل درد و کم اشتهایی

این احتمال وجود دارد که کودک مبتلا به سرطان خون، دچار دل درد گردد. این امر ناشی از تجمع سلول های لوسمی در طحال، کبد و کلیه است. همچنین کودک دچار کم اشتهایی می گردد یا قادر به غذا خوردن نمی باشد. در این شرایط مشاهده کاهش وزن چشمگیر در کودک شایع تر است.

3. مسائل تنفسی

سلول های لوسمی می توانند در اطراف غده تیموس انباشته شوند. این امر منجر به تنگی نفس می گردد. مسائل تنفسی می توانند ناشی از تورم گره های لنفاوی در قفسه سینه باشند. کودک مبتلا به لوسمی ممکن است دچار سرفه یا خس خس سینه نیز گردد.

4. عفونت های مکرر

گلبول های سفید خون مسئول مبارزه با عفونت ها هستند. این در حالی است که سلول های لوسمی قادر به انجام این کار نیستند. کودک مبتلا به لوسمی به دفعات دچار عفونت های ویروسی یا باکتریایی می گردد. علائم این عفونت ها عبارتند از: سرفه، تب و آبریزش بینی. این عفونت ها اغلب حتی با استفاده از آنتی بیوتیک ها یا درمان های دیگر نیز بهبود پیدا نمی نمایند.

5. ورم و آماس

گره های لنفاوی خون را تصفیه می نمایند، اما سلول های لوسمی گاهی در گره های لنفاوی جمع شده و باعث ایجاد ورم و آماس در مناطق زیر می شوند:

 • زیر بازو ها
 • در گردن
 • بالای ترقوه
 • در کشاله ران

با استفاده از ام آر آی و سی تی اسکن می توان تورم غدد لنفاوی در شکم و یا داخل قفسه سینه را تشخیص داد. عظیم شدن غده تیموس به رگ های انتقال دهنده خون در بازو ها و سر فشار می آورد. این امر منجر به تورم صورت و بازو می گردد. در این شرایط سر، بازو ها و قفسه سینه به رنگ قرمز در می آید و فرد ممکن است دچار سردرد و سرگیجه گردد.

6. درد استخوان و مفصل

سلول های خونی در مغز استخوان فراوری می شوند. سرطان خون در بچه ها باعث می گردد که سلول های خونی بیش از اندازه فراوری شوند. این امر منجر به تجمع بیش از حد سلول های خونی می گردد. در نتیجه، این تجمع موجب بروز درد در استخوان ها و مفاصل می گردد.

7. کم خونی

گلبول های قرمز خون به توزیع اکسیژن در بدن یاری می نمایند. افزایش گلبول های سفید خون باعث کاهش گلبول های قرمز شده که این شرایط منجر به کم خونی می گردد. علائم کم خونی عبارتند از:

 • خستگی
 • ضعف
 • احساس سرما
 • احساس سرگیجه
 • سردرد
 • رنگ پریدگی پوست
 • تنفس سریع

انواع سرطان خون در بچه ها

تقریبا تمام موارد سرطان خون در بچه ها در بچه ها حاد است، به این معنی که به سرعت پیشرفت می نمایند. تعداد بسیار کمی از آن ها مزمن بوده و سرعت پیشرفت کمی دارند. انواع لوسمی در بچه ها عبارتند از:

 • لوسمی لنفوبلاستی حاد (ALL): از هر 4 مورد، 3 مورد، لوسمی لنفوبلاستی حاد است.
 • لوسمی حاد میلوئیدی (AML): این نوع لوسمی تقریبا شایع ترین نوع لوسمی در بچه ها است.
 • لوسمی ترکیبی (MLL): این نوع لوسمی نادر بوده و ترکیبی از لوسمی لنفوبلاستی حاد و لوسمی حاد میلوئیدی است.
 • لوسمی میلوئید مزمن (CML): این نوع لوسمی در بچه ها نادر است.
 • لوسمی لنفوسیتیک مزمن (CLL): این نوع لوسمی در بچه ها نادر است.
 • ﻟﻮﺳﻤﯽ ﻣﯿﻠﻮﻣﻮﻧﻮﺳﯿﺘﯿﮏ ﺟﻮاﻧﺎن (JMML): این نوع لوسمی نادر بوده، نه حاد و نه مزمن است و اغلب بچه ها زیر 4 سال به آن مبتلا می شوند.

نحوه تشخیص سرطان خون در بچه ها

برای تشخیص بیماری لوسمی، پزشک ابتدا سابقه خانوادگی بیمار را آنالیز نموده و معاینه فیزیکی انجام می دهد، سپس از انواع آزمایش ها برای تشخیص نوع سرطان خون استفاده خواهد نمود. آزمایش های اولیه عبارتند از:

 • آزمایش خون برای معین میزان سلول های خونی
 • بیوپسی و آسپیراسیون مغز استخوان، که اغلب از استخوان لگن انجام می گردد.
 • کشیدن مایع مغزی نخاعی، برای آنالیز پیشرفت سلول های لوسمی به داخل مایع مغزی نخاعی

درمان سرطان خون در بچه ها

درمان لوسمی در بچه ها عمدتا به نوع لوسمی و همچنین دیگر موارد بستگی دارد. گاهی اوقات، قبل از آغاز درمان سرطان، باید ابتدا عوارض این بیماری درمان شوند. به عنوان مثال، تغییر سلول های خونی می تواند منجر به عفونت یا خونریزی شدید شده که در این حالت، بر میزان اکسیژن بافت های بدن تاثیر می گذارد. برای درمان این شرایط، می توان از آنتی بیوتیک ها و تزریق خون برای از بین بردن عفونت استفاده کرد.

شیمی درمانی، اصلی ترین روش برای درمان سرطان خون در بچه ها است. کودک، دارو های ضد سرطان را به صورت خوراکی یا تزریقی دریافت خواهد نمود. برای پیشگیری از عود دوباره لوسمی، این درمان ها باید 2 تا 3 سال ادامه داشته باشند. گاهی اوقات، از درمان هدفمند نیز استفاده می گردد. در این روش، بخش های خاصی از سلول های سرطانی مورد هدف قرار می گیرند. این نوع درمان، اغلب عوارض جانبی کمی را پدید می آورد.

از پرتودرمانی نیز می توان برای درمان لوسمی استفاده کرد. در این روش با استفاده از پرتو، سلول های سرطانی از بین رفته و تومور ها کوچک می شوند. همچنین، با این روش می توان از سرایت سلول های سرطانی به سایر قسمت های بدن نیز جلوگیری کرد. از جراحی به ندرت برای درمان لوسمی استفاده می گردد. در نهایت، اگر درمان های استاندارد جواب ندهند، احتمالا پیوند سلول های بنیادی، بهترین گزینه خواهد بود.

بیشتر بخوانید:علت بروز سرطان خون؛ علائم، راه های پیشگیری و درمان آن

برگرفته از: healthline

منبع: setare.com
انتشار: 10 اسفند 1399 بروزرسانی: 10 اسفند 1399 گردآورنده: ayrokh.ir شناسه مطلب: 1642

به "سرطان خون در بچه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرطان خون در بچه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید