عبدالملکی: سودآوری و رعایت حقوق کارگران، در دولت سیزدهم پیگیری می گردد

به گزارش مجله آیرخ، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: امروز، الگوی اقتصاد نئو لیبرالی که در جهان حاکم شده از مصادیق استکبار است و بشریت را به سمت قهقرا می برد.

عبدالملکی: سودآوری و رعایت حقوق کارگران، در دولت سیزدهم پیگیری می گردد

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، حجت الله عبدالملکی وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی در جمع کارگران و اعضای جامعه اسلامی کارگران شرکت اتحاد موتور با بیان این مطلب، گفت: این نظام مالی، قطعاً در دهه های آینده سرنگون خواهد شد و نظام هایی سر بر خواهند آورد که مبتنی بر ادبیات اقتصاد اسلامی هستند.

دکتر عبدالملکی، توضیح داد: در حوزه کار و فراوری، دو اصل سودآوری و رعایت حقوق کارگران، در دولت سیزدهم پیگیری می گردد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در شرح اصل اول گفت: فراوری، باید سودآور باشد، در غیر این صورت سرمایه به سمت فراوری نخواهد رفت.

عبدالملکی، در مورد الگو های مطرح شده قیمت گذاری در این نشست، نیز گفت: مسئولیت مستقیم در قیمت گذاری ندارم، اما نظام های قیمت گذاری، باید متناسب با این سیاست ها اصلاح شوند.

وی تاکید نمود: امیرالمومنین علی (ع)، در نهج البلاغه فرمودند که قیمت ها نباید به نحوی باشد که در حق فراورینماینده یا مصرف نماینده اجحاف گردد، براساس این قاعده قیمت، باید متضمن سود فراوری نماینده باشد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اصل دوم را رعایت حقوق کارگران دانست و گفت: در نظام نئو لیبرال آمریکایی، تمام سود، متعلق به سرمایه گذار است و در نازل ترین حد، کارگر را راضی نگه می دارد.

وی شرح داد: در جمهوری اسلامی، قاعده این گونه نیست، کارگر که کار اصلی را در فراوری و در سودآوری برای سرمایه گذار انجام می دهد باید سهم خود را عادلانه بردارد و فراوری نماینده، سرمایه دار و سرمایه گذار نباید منفعت کارگر را به حداقل برسانند.

عبدالملکی اضافه نمود: متاسفانه بعضی کارگاه ها یا کارخانه ها، سود های چند هزار میلیارد تومانی دارند، اما در پرداخت حداقل حقوق قانونی کارگر، اهمال می نمایند و حق بیمه او را نمی پردازند.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی شرح داد: برای رعایت دو اصل سودآوری و رعایت حقوق کارگران، ارتباط مجلس و دولت بسیار نزدیک است و نشست های مستمری نیز در حوزه های مختلف برگزار می گردد.

وی، به حضور نمایندگان مجلس در نشست رویکرد اصلاح نظام صندوق های تامین اجتماعی بازنشستگی اشاره نمود و گفت: همکاری و هماهنگی بین مجلس و دولت، فرصتی طلایی است که می توان، اتفاقات اساسی را برای مردم رقم زد.

عبدالملکی، با قدردانی از اقدام مجلس شورای اسلامی در تصویب مقاوله نامه بازرسی کار نیز گفت: تصویب این لایحه، طبیعتا دو اثر خواهد داشت؛ اول اینکه از یاری های فنی سازمان جهانی کار، می توان در نظام های بازرسی کاراستفاده کرد و دیگر اینکه نظام بازرسی کار را در کشور ارتقا ببخشیم.

وی اظهار امیدواری کرد: از همه ظرفیت های داخلی و جهانی، بتوان برای ارتقاء شرایط کار و فراوری سودآوری در فراوری و رفاه کارگران استفاده گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 10 آذر 1400 بروزرسانی: 10 آذر 1400 گردآورنده: ayrokh.ir شناسه مطلب: 2052

به "عبدالملکی: سودآوری و رعایت حقوق کارگران، در دولت سیزدهم پیگیری می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عبدالملکی: سودآوری و رعایت حقوق کارگران، در دولت سیزدهم پیگیری می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید