فتنه جنگ داخلی در لبنان ، جعجع: 15 هزار نیرو دارم و آماده مقابله با حزب الله هستم

به گزارش مجله آیرخ، رئیس حزب القوات اللبنانیه در جمعی خصوصی بر ادامه مقابله با جنبش حزب الله تا آخر خط سخن گفته و تعداد نیروهای خود را به رخ کشیده است.

فتنه جنگ داخلی در لبنان ، جعجع: 15 هزار نیرو دارم و آماده مقابله با حزب الله هستم

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری فارس، ولید جنبلاط رئیس حزب التقدمی الاشتراکی لبنان (سوسیالیست ترقی خواه) در بخشی از گفت وگوی دیروز (دوشنبه) خود با شبکه الجدید گفت هر شخصی از هر طایفه ای [مذهب] در لبنان که به فکر ماجراجویی نظامی باشد، دیوانه است.

روزنامه الاخبار در گزارشی به همین موضوع پرداخت و نوشت، این اظهارات جنبلاط از روی خیالبافی یا در پاسخ صرف به سوالات شبکه الجدید نبود، جنبلاط در فکر کلماتی بود که چند روز پیش شنیده و وی را شوکه کرده بود. چند روز پیش سمیر جعجع رئیس حزب القوات المشترکه در جمعی خصوصی به جنبلاط پیشنهاد استعفای نمایندگان این دو حزب از مجلس را داده بود و جنبلاط با آن مخالفت کرده بود. جعجع پس از آن بر ادامه مقابله خود با حزب الله تا آخر خط تأکید کرده و گفته بود من پانزده هزار جنگجو دارم و ما قادر به مقابله با حزب الله هستیم، حزب اللهی که در نتیجه شرایط لبنان و منطقه بسیار ضعیف شده است.

زمانی که جنبلاط درباره خطرناک بودن این اظهارات هشدار می دهد، جعجع پاسخ می دهد: ما امروز قوی تر از

زمان بشیر الجُمّیِل (رئیس پیشین حزب الکتائب) هستیم و حزب الله ضعیف تر از زمان ابوعمار (یاسر عرفات) است.

بر اساس این گزارش، جعجع در ادامه می گوید که از حمایت آمریکا، عربستان سعودی، امارات و دیگر کشورها برخوردار است و به عقیده وی از آنجایی که حزب الله ضعیف تر از هر زمان دیگری است ناچار به امتیازدهی است.

الاخبار اضافه نمود، جنبلاط با حیرت از این جلسه خصوصی خارج می شود، اظهاراتی را که شنیده به گوش برخی از دوستانش می رساند و می گوید چه بسا اینها نشان های خطرناکی از [فتنه جنگ داخلی و] موضوعی باشد که برای لبنان آماده شده و اوضاع بدتر خواهد شد.

در ادامه این گزارش به اظهارات دوازده سال و مشخصا در تاریخ نهم ماه می 2008 پیش سمیر جعجع پرداخته شده که به میشل سیسون سفیر وقت آمریکا می گوید، می خواهد آمریکا مطمئن باشد که القوات اللبنانیه 7000 تا 10000 نیروی آموزش دیده و آماده اقدام است ما می توانیم با حزب الله بجنگیم اما نیازمند حمایت شما برای فراهم کردن سلاح برای این نیروها داریم. جریان این گفت وگو در یکی از ایمیل های فاش شده سیسمون توسط ویکیلیکس آماده است.

انتقاد جنبلاط از سعد الحریری

جنبلاط در بخشی از گفت وگوی دیروز خود از سعد الحریری رئیس جریان المستقبل نیز انتقاد کرد و گفت، وی

خودش را مأمور به تشکیل کابینه کرده، به جای اینکه فراکسیون های مجلسی خواستار برنامه شوند الحریری هیأتی را به سوی فراکسیون ها فرستاده تا نظرات آنها را بشوند و این شبیه کودتا بر نقش ها و باقی مانده توافق طائف است.

وی در ادامه ضمن اعلام اینکه هیأت المستقبل را به حضور نمی پذیرد، اضافه نمود، الحریری از دولت تکنوکرات و غیرسیاسی سخن می گوید در حالی که خودش سیاسی است.

جنبلاط در اشاره به حزب الله هم گفت، این حزب همچنان قوی است، روابط حزب التقدمی الاشتراکی با حزب الله قطع نشده اما شرایط سیاسی اجازه دیدار با سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله را نمی دهد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 27 آبان 1399 بروزرسانی: 27 آبان 1399 گردآورنده: ayrokh.ir شناسه مطلب: 1439

به "فتنه جنگ داخلی در لبنان ، جعجع: 15 هزار نیرو دارم و آماده مقابله با حزب الله هستم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فتنه جنگ داخلی در لبنان ، جعجع: 15 هزار نیرو دارم و آماده مقابله با حزب الله هستم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید