محصولات صنعتی فناوری نانو به حوزه کشاورزی رسید ، کشاورزی نیازمند فناوری های جدید

به گزارش مجله آیرخ، شرکت های متعددی محصولات نوآورانه ای برای توسعه بخش کشاورزی عرضه نموده اند تا با کاهش هزینه و اثرات منفی زیست محیطی به افزایش کارایی فراوری محصول در این بخش یاری نمایند.

محصولات صنعتی فناوری نانو به حوزه کشاورزی رسید ، کشاورزی نیازمند فناوری های جدید

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، کشاورزی یکی از قدیمی ترین اختراعات بشر است، اما فناوری نانو نوآوری های مدرنی ارائه می دهد که می تواند به طور چشمگیری کارایی تأمین مواد غذایی ما را بهبود بخشد و اثرات زیست محیطی فراوری آن را کاهش دهد.

صنعت کشاورزی هزینه هایی دارد که کشاورزان با آن آشنایی دارند. برای مثال، محصولات برای فراوری به مقدار قابل توجهی آب، زمین و سوخت نیاز دارند. کود ها و سموم دفع آفات برای دستیابی به بازده محصول بالا مورد نیاز است، اما استفاده از آن ها با عوارض جانبی زیست محیطی همراه است.

به طور سنتی، استفاده از مواد شیمیایی در کشاورزی شامل ترکیب مواد فعال در آب و سپس پاشیدن مخلوط روی محصولات است. اما مواد تشکیل دهنده به راحتی مخلوط نمی شوند و این فرآیند را ناکارآمد می نماید و همچنین مصرف آب را افزایش می دهد.

برای بهبود کارایی و کاهش تأثیرات زیست محیطی، کشاورزان به کود ها و سموم دفع آفات نیاز دارند تا این ترکیبات دقیقاً در مکان مورد نیاز گیاه مثلاً در ریشه ها یا برگ ها جذب شوند.

سیستم های مقیاس نانو که به صورت سفارشی ساخته می شوند می توانند از شیمی دقیق برای دستیابی به کود ها یا سموم دفع آفات با بازده بالا استفاده نمایند. این مواد فعال را می توان به روشی مشابه آنچه در دارورسانی هدفمند اتفاق می افتد، کپسوله کرد. همچنین می توان از روش کپسوله سازی برای افزایش قابلیت انحلال در آب و کاهش نیاز به مقادیر زیاد آب استفاده کرد.

استرافراما (Starpharma)، یک شرکت دارویی است که چند سال پیش، هنگامی که یک بخش ویژه برای استفاده از نوآوری های فناوری نانو در بخش کشاورزی ایجاد کرد، وارد این بازی شد. این شرکت از آن موقع محصولاتی برای استفاده در بخش کشاورزی فراوری و به فروش رسانده است.

سیگریف (Psigryph) یکی دیگر از شرکت های نوآور فناوری نانو در کشاورزی است. فناوری آن از ساختار های نانوساختار های قابل تجزیه استخراج شده از عصاره آلبالو برای رساندن مولکول های فعال به وسیله غشای سلول در گیاهان، حیوانات و انسان استفاده می نماید.

دارن اندرسون، مدیرعامل شرکت ویوکروپ پروتکشن (Vive Crop Protection) است که از بزرگترین شرکت های در حال رشد کانادا نام گرفته است. اندرسون می گوید: آزمایشگاه من سال ها در حوزه فناوری نانو کار نموده است و من افتخار می کنم که درک اساسی ما از نانوکپسوله کردن راه خود را به کاربرد های کشاورزی می رساند.

یکی از مزایای این پیشرفت های فناوری نانو این است که در واقع به تجهیزات جدیدی نیاز ندارند، این مزیتی فوق العاده در صنعت کشاورزی با چالش اقتصادی است. کشاورزان به سادگی این محصولات را با استفاده از آب و سوخت کمتری مخلوط می نمایند تا بازدهی بالا را کسب نمایند.

از دیگر کاربرد های صنعتی فناوری نانو در کشاورزی می توان به محصولات بهداشتی دام، مواد بسته بندی مواد غذایی و حسگر های نانویی برای تشخیص عوامل بیماری زا، سموم و فلزات سنگین در خاک اشاره نمود. دیدن استفاده گسترده از این کاربرد های جدید در آینده نزدیک تعجب آور نخواهد بود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 31 خرداد 1400 بروزرسانی: 31 خرداد 1400 گردآورنده: ayrokh.ir شناسه مطلب: 1843

به "محصولات صنعتی فناوری نانو به حوزه کشاورزی رسید ، کشاورزی نیازمند فناوری های جدید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محصولات صنعتی فناوری نانو به حوزه کشاورزی رسید ، کشاورزی نیازمند فناوری های جدید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید