پژوهش و فناوری پتروشیمی امسال 10 کاتالیست را بومیسازی کرد

به گزارش مجله آیرخ، مدیرعامل شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی از تولید 10 کاتالیست یا ارائه فناوری تولید آن ازسوی این شرکت در سال 99 خبر داد و گفت: تا خاتمه سال آینده، کاتالیست های مهم و راهبردی صنعت پتروشیمی به طور کامل بومی سازی می شوند.

پژوهش و فناوری پتروشیمی امسال 10 کاتالیست را بومیسازی کرد

به گزارش خبرنگار شانا، علی پژوهان امروز (چهارشنبه، 26 آذرماه) در آیین گرامیداشت هفته پژوهش در تشریح فعالیت های شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی اظهار کرد: تدوین دانش فنی تولید محصولات پتروشیمی، تدوین دانش فنی کاتالیست های پتروشیمی، تدوین دانش فنی مواد شیمیایی راهبردی و رفع مسائل واحدها از اهداف کلان این شرکت است.

وی، کارگاه های پایین دستی پرشمار، 10 آزمایشگاه، 25 دستگاه پایلوت، بیش از 50 دستگاه ست آپ و بنچ در سه مرکز تهران، اراک و ماهشهر را از جمله زیرساخت های شرکت پژوهش و فناوری عنوان نمود و افزود: دموپلنت ها از تجهیزات بی نظیر این مجموعه هستند که مهمترین آن ها دموپلنت های HDPE، PET، MTP و PP است.

مدیرعامل شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی به ثبت اختراع 250 پتنت اشاره و شرح داد: مهمترین پتنت که به تازگی ثبت شده، پتنت PVM یا همان MTP است که در اتحادیه اروپا ثبت شده است.

مصرف 270 میلیون دلار کاتالیست در کشور

پژوهان با اشاره به اینکه حدود 21.5 میلیارد دلار حجم سالانه مصرف کاتالیست در دنیاست که 16 میلیارد دلار آن مربوط به صنعت پتروشیمی است، ادامه داد: پتروشیمی ها بزرگ ترین مصرف کننده کاتالیست ها هستند. از حدود 400 میلیون دلار مصرف کاتالیست در ایران، 270 میلیون دلار آن سهم صنعت پتروشیمی است.

وی به 40 دسته کاتالیست مهم صنعت پتروشیمی که 10 دسته پلیمری و بقیه غیرپلیمری هستند، اشاره و اظهار کرد: هم اکنون 17 دسته کاتالیست به طور کامل داخلی سازی شده است و در صنعت استفاده می شود و براساس برنامه ریزی ها تا پایان سال 1400، 16 دسته دیگر نیز بومی سازی می شوند. 13 دسته دیگر در مقادیر کم استفاده می شوند که در حال تحقیق و توسعه است و تولیدکنندگان پرشماری دارند و سهولت دسترسی به آنها بالاست و در بعضی از موارد تولید غیراقتصادی نیز دارند.

مدیرعامل شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی تأکید کرد: تا پایان سال آینده، کاتالیست های مهم و راهبردی صنعت پتروشیمی به طور کامل بومی سازی می شوند.

پژوهان درباره اهم فعالیت های در حال انجامی شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی در سال 99 گفت: این شرکت 10 کاتالیست را تولید یا فناوری تولید آن را ارائه کرده است. 9 موضوع در بخش فرآیند مواد شیمیایی در این مجموعه فعال است که دانش فنی و اسناد مهندسی مهندسی ارائه شده و در مرحله راه اندازی یا پیش راه اندازی است.

15 قرارداد همکاری با شرکت های دانش بنیان

به گفته وی، شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی 15 قرارداد همکاری با شرکت های دانش بنیان دارد تا از ظرفیت این شرکت ها به ویژه در بخش تأمین تجهیزات افزون بر فناوری استفاده شود.

پژوهان در تشریح مهمترین اقدام های شاخص شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی افزود: تولید و تحویل 285 تن کاتالیست پتروشیمی سبلان، راه اندازی کاتالیست LL پتروشیمی لرستان، ارائه دانش فنی ZSM-5 به شرکت شیمیایی بهداش و ارائه دانش فنی تولید کاتالیست ریفرمینگ خشک با مجموعه خوارزمی از جمله این اقدام هاست.

مدیرعامل شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی ادامه داد: کاتالیست هم رسوبی به عنوان بزرگ ترین واحد کاتالیست کشور در لرستان به ظرفیت 1500 تن درسال با دانش فنی این شرکت راه اندازی می شود که 25 درصد واحد هفته گذشته راه اندازی شده و عملیاتی است و در دی ماه امسال به تولید می رسد.

تولید گران ترین کاتالیست پتروشیمی

پژوهان ادامه داد: دانش فنی کاتالیست روپک پتروشیمی شازند به عنوان گران ترین کاتالیست مصرف پتروشیمی نیز ازسوی این شرکت به طور کامل تهیه و اسناد مهندسی تحویل شده و پتروشیمی شازند در حال خرید و تجهیز این واحد است.

وی به آغازگرهای پلی اتیلن پتروشیمی کردستان اشاره کرد که مدارک مهندسی ازسوی شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی تحویل شده و واحد در مرحله ساخت است که در سال 1400 راه اندازی می شود، اشاره کرد و گفت: دانش فنی کاتالیست SAC500 به پتروشیمی شازند تهیه شده و هم اکنون در حال انجام آزمون صنعتی است.

مدیرعامل شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی با اشاره به اینکه مدارک واحد کاتالیست هیدروژناسیون استیلن تحویل شده و سه ماه نخست 1400 با ظرفیت 200 تن در سال که کل نیاز کشور را پوشش می دهد، راه اندازی خواهد شد، افزود: کاتالیست پلی پروپیلن نیز در مرکز اراک شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی ساخته شده است و امیدواریم تا اواخر دی ماه این واحد راه اندازی شود و به تولید برسد.

پژوهان با بیان اینکه دانش فنی و اسناد مهندسی و پایه GTPP اسلام آباد غرب تحویل شده است، اظهار کرد: قرارداد ارائه دانش فنی و اسناد مهندسی واحد 310 هزار تنی پلی اتیلن سنگین پتروشیمی تبریز نیز در حال تهیه مدارک پایه است و در حال انجامست.

اجرای 6 پروژه همزمان

وی ارائه دانش فنی پروپیلن از متانول به شرکت فاتح کیمیا را از قراردادهای راهبردی این شرکت عنوان و شرح داد: پیش پرداخت این قرارداد دریافت شده و در مرحله تهیه اسناد مهندسی است.

مدیرعامل شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی با اشاره به اینکه این شرکت 6 پروژه واگذاری دانش فنی و ارائه اسناد مهندسی و پایه را در سال 99 فعال دارد، گفت: بعید است که شرکت های پژوهشی و فناوری وجود داشته باشد که پنج پروژه را هم زمان انجام دهند.

وی تأمین فعال کننده واحدهای کربنات پتانسیم پتروشیمی مروارید را ازدیگر قراردادهای شرکت دانست و افزود: قرارداد تأمین دانش فنی واحد 310 هزار تنی پلی اتیلن سنگین پتروشیمی بوشهر نیز به زودی امضا می شود.

پژوهان ادامه داد: تأمین دانش فنی توسعه محصولات پلی اتیلن ترفتالات پتروشیمی تندگویان را از دیگر قراردادهای این شرکت عنوان نمود که چند گرید جدید برای این شرکت تولید شده است.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 30 دی 1399 بروزرسانی: 30 دی 1399 گردآورنده: ayrokh.ir شناسه مطلب: 1562

به "پژوهش و فناوری پتروشیمی امسال 10 کاتالیست را بومیسازی کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پژوهش و فناوری پتروشیمی امسال 10 کاتالیست را بومیسازی کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید