کشف سیاره ای عجیب که شباهت قابل توجهی به زمین دارد

به گزارش مجله آیرخ، این سیاره جدید هنوز عجیب است و کمی شبیه به سیارات همسایه ماست. در مقایسه با بیشتر سیاراتی که تا به امروز کشف نموده ایم که دمای آن ها صد ها و هزاران درجه فارنهایت بود، سیاره TOI-1231 b تقریبا سرد است.

کشف سیاره ای عجیب که شباهت قابل توجهی به زمین دارد

سیاره ای عجیب که به تازگی کشف شده، دانشمندانی که به دنبال حیات فرازمینی هستند را شگفت زده نموده است.

محققان مرکز پیشرانه جت ناسا و دانشگاه نیو مکزیکو سیاره ای فراخورشیدی به نام TOI-1231 b کشف نموده اند که به دور یک ستاره کوتوله M یا ستاره کوتوله قرمز می چرخد.

دانشمندان توانستند ویژگی های ستاره و شعاع و جرم سیاره TOI-1231 b را به دست بیاورند. این اطلاعات به آن ها در اندازه گیری چگالی این سیاره و رسیدن به فرضیه هایی درمورد اتمسفر آن یاری کرد.

این سیاره اندازه ای کوچک تر از نپتون دارد و سه برابر از زمین عظیم تر است و طول مدت گردش آن در مدار 24 روز است. نسبت به زمین هشت برابر به خورشید خود نزدیک تر است، اما دمای آن مشابه سیاره ماست، زیرا کوتوله قرمز قدرت کمتری دارد.

دمای جو این سیاره تقریبا 140 درجه فارنهایت (57 درجه سانتی گراد) است و یکی از خنک ترین سیارات فراخورشیدی کوچک است که می توان جو آن را آنالیز کرد و ممکن است در ارتفاعات آن ابر وجود داشته باشد و بتوان در سطح آن آب پیدا کرد.

به گفته جنیفر برت (Jennifer Burt)، دانشمند ناسا و دیانا دراگومیر (Diana Dragomir) دانشیار دپارتمان فیزیک و اخترشناسی دانشگاه نیومیکزیکو، مشاهدات آینده به ما یاری می نماید تا بفهمیم چقدر محتمل است ابر هایی از جنس آب در سیاراتی با چنین دما هایی تشکیل گردد. مطالعات آینده برای درک نحوه تشکیل آن لازم است.

دراگومیر می گوید: چگالی کم سیاره TOI-1231 b نشان می دهد که جو قابل توجهی آن را احاطه نموده است و یک سیاره سنگی نیست. اما ترکیبات و میزان این جو هنوز تعیین نیست.

سیاره TOI-1231 b می تواند جوی از هیدروژن یا هیدروژن-هلیوم داشته باشد و یا جو آن از بخار آب تشکیل شده باشد. هرکدام از این موارد منشا متفاوتی را نشان می دهند و به ستاره شناسان در درک نحوه تشکیل سیارات نزدیک به کوتوله قرمز و تفاوت آن ها با نحوه تشکیل سیارات نزدیک به خورشید یاری می نماید.

دانشمندان می توانند با آنالیز گاز هایی که از این سیارات ساطع می شوند آن ها را آنالیز نمایند و در این گاز ها به دنبال نشانه هایی از وجود هیدروژن و هلیوم بگردند.

برت می گوید: یکی از نتایج جالب این است که در طی دو دهه گذشته، هیچ کدام از سیارات جدیدی که کشف نموده بودیم شبیه به سیارات منظومه شمسی نبودند. این سیاره جدید هنوز عجیب است و کمی شبیه به سیارات همسایه ماست. در مقایسه با بیشتر سیاراتی که تا به امروز کشف نموده ایم که دمای آن ها صد ها و هزاران درجه فارنهایت بود، سیاره TOI-1231 b تقریبا سرد است.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 10 تیر 1400 بروزرسانی: 10 تیر 1400 گردآورنده: ayrokh.ir شناسه مطلب: 1859

به "کشف سیاره ای عجیب که شباهت قابل توجهی به زمین دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف سیاره ای عجیب که شباهت قابل توجهی به زمین دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید