اتمام عملیات آبگیری دریاچه شهدای خلیج فارس

به گزارش مجله آیرخ، خبرگزاری خبرنگاران-مدیرعامل شرکت عمرانی کارکنان شهرداری تهران از اتمام عملیات آبگیری دریاچه شهدای خلیج فارس خبر داد.

اتمام عملیات آبگیری دریاچه شهدای خلیج فارس

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، فریدون رضوی کیا گفت: پهنه آبی مجموعه فرهنگی، گردشگری دریاچه شهدای خلیج فارس دارای مساحتی افزون بر 130 هکتار است که هر ساله به دلیل گرمای هوا، مقدار قابل توجهی از حجم آب دریاچه تبخیر می شود. تبخیر آب در فصل گرما باعث می شود که برای رساندن آب دریاچه به تراز مطلوب، آب مورد نیاز دریاچه از طریق رودخانه فصلی کن تأمین شود.

وی اضافه کرد: پارسال به دلیل گرمای هوا، آب دریاچه در کمترین مقدار خود یعنی در تراز 1265/98 متر از سطح دریای آزاد قرار داشت و تا رسیدن به تراز مطلوب 152 سانتی متر فاصله داشت.

مدیرعامل شرکت عمرانی کارکنان شهرداری تهران با بیان اینکه امسال بنا به تصمیم مدیریت ارشد شهرداری تهران و به منظور استقرار مدیریت یکپارچه در مجموعه فرهنگی، گردشگری دریاچه شهدای خلیج فارس مسئولیت نگهداری و بهره برداری فنی تصفیه خانه دریاچه و تأسیسات و تجهیزات جانبی آن از سازمان مهندسی و عمران شهر تهران به شرکت عمرانی کارکنان شهرداری تهران محول شد، اضافه کرد: بلافاصله پس از انعقاد قرارداد تأمین آب با شرکت آب منطقه ای تهران، عملیات آبگیری از 20 بهمن پارسال شروع و تا روز 14 فروردین 1401 جمعاً به مدت 477 ساعت و 50 دقیقه به طول انجامید.

مدیر عامل شرکت عمرانی کارکنان شهرداری تهران اضافه کرد: امسال یک میلیون و 757 هزار و 64 متر مکعب آب از رودخانه کن و پس از طی جهت هفت کیلومتری کانال سرپوشیده و مراحل تصفیه، وارد پهنه آبی دریاچه شهدای خلیج فارس شد و به این ترتیب تراز آب دریاچه در سطح مطلوب یعنی تراز 1267/50 متر از سطح دریای آزاد قرار گرفت.

وی با بیان اینکه امسال به دلیل فعالیت تصفیه خانه ششم آب و فاضلاب تهران که در بالا دست بند کن قرار گرفته است، تنها چند ساعت از شبانه روز امکان هدایت آب رودخانه کن به لوله های انتقال آب فراهم می شد، اعلام کرد: تصفیه خانه ششم تهران در طول شبانه روز بیش از 12 بار برای شست و شوی فیلتر های خود اقدام می کرد و همین موضوع باعث کدورت آب رودخانه کن می شد و عملاً امکان آبگیری 24 ساعته را از همکاران ما سلب می کرد.

فریدون رضوی کیا گفت: آب هدایت شده از رودخانه کن قبل از انتقال به پهنه آبی دریاچه، با هدف حفظ آبزیان و سازگاری با آب رودخانه و اکو سیستم دریاچه، در تصفیه خانه دریاچه شهدای خلیج فارس تصفیه شده و پس از انجام اقدامات فنی وارد دریاچه می شود و همین امر باعث شده آب دریاچه به لحاظ زیست محیطی دارای کیفیت بسیار بالا و مطابق با استاندارد های بین المللی باشد.

مدیر عامل شرکت عمرانی کارکنان شهرداری تاکید کرد: تصفیه خانه دریاچه شهدای خلیج فارس با استفاده از به روز ترین امکانات و تجهیزات موجود در دنیا قادر است با ظرفیت 400 لیتر بر ثانیه آب رودخانه کن را تصفیه کرده و در طول سال به صورت مستمر با پشتیبانی سیستم بازچرخانی آب، به بهبود کیفیت آب دریاچه کمک کند.

گفتنی است؛ مجموعه فرهنگی، گردشگری دریاچه شهدای خلیج فارس (چیتگر) یکی از پر مخاطب ترین مراکز گردشگری کلانشهر تهران است که همه روزه به ویژه در ایام پایانی هفته و تعطیلات، میزبان هزاران نفر از گردشگران شهری از تهران و نقاط مختلف کشور به ویژه استان های همجوار مانند البرز و قزوین است.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 9 خرداد 1401 بروزرسانی: 9 خرداد 1401 گردآورنده: ayrokh.ir شناسه مطلب: 2226

به "اتمام عملیات آبگیری دریاچه شهدای خلیج فارس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتمام عملیات آبگیری دریاچه شهدای خلیج فارس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید