لغو ویزای گروهی ایران و روسیه به تعویق افتاد

به گزارش مجله آیرخ، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای واصله، لغو ویزای گروهی ایران و روسیه به تعویق افتاد.

لغو ویزای گروهی ایران و روسیه به تعویق افتاد

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

داستان چیست؟

سخنگوی وزارت خارجه روسیه که چندی پیش نسبت به نهایی شدن توافق لغو ویزا با ایران در آینده ای نزدیک ابراز امیدواری نموده بود، تصمیم برای اجرای این توافق را به شرایط همه گیری در روسیه و ایران و شرایط قرنطینه در دو کشور منوط دانسته بود. پیگیری ها نشان می دهند که روسیه، با اوج دریافت ویروس کرونا اجرای این پروژه را به زمان دیگری موکول نموده و سفر وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشورمان به مسکو فعلا لغو شده است. مونسان که گفته بود اواخر مهر برای امضای توافق نامه لغو ویزا گروهی به مسکو می رود، با لغو سفرش به روسیه، برای رایزنی با مقامات گردشگری به ترکیه رفت.

پیشتر، نشست B2B که قرار بود با حضور آژانسهای گردشگری ایران و روسیه همزمان با سفر وزیر گردشگری ایران به مسکو برگزار گردد، لغو شد. این نشست قرار بود 27 تا 30 مهر برگزار گردد، اما انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران یک هفته پیش از فرا رسیدن موعد مقرر بیان کرد: در مورد سفر دکتر مونسان، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در تاریخ 27 تا 30 مهر حسب اعلام سفیر ایران در مسکو، مراجع ذی ربط روسیه بدلیل شروع موج جدید شیوع ویروس کرونا در این کشور با برگزاری نشست مشترک بخش خصوصی و صنایع دستی در این سفر موافقت ننموده اند.

با این حال وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در مصاحبه با خبرگزاری اسپوتنیک روسیه در تهران شروع سفرهای گروهی میان ایران و روسیه را بدون احتیاج به ویزا، نوید داده است. او شرح داد: لغو ویزا مشمول مسافران انفرادی نمی گردد، بلکه شامل تور گردشگری است، یعنی گروه های متشکل از حداقل 5 نفر و حداکثر 50 نفر. بنابراین لغو ویزا در قالب آژانس های گردشگری دو کشور برای تورهای 5 تا 50 نفره به اجرا گذاشته می گردد.

مونسان درباره برنامه لغو کامل ویزا بین ایران و روسیه گفت: فعلاً برنامه ای برای لغو ویزای انفرادی میان دو کشور وجود ندارد. طبیعی است که ابتدا منتظر نتیجه تجربه لغو ویزای گروهی باشیم و پس از آن اگر احتیاجی احساس شد به فکر ویزای انفرادی نیز خواهیم بود که باید به وسیله وزارت امور خارجه اقدام گردد، اما بخشی که به ما مربوط است موضوع توسعه گردشگری است که بیشتر مربوط به ویزای گروهی و تورهای گردشگری می گردد.

ویزای گروهی ایران و روسیه قرار بود در سال 2018 لغو گردد، اما امضای توافق نامه و اجرای آن تا به امروز به تعویق افتاده است. روسیه به تازگی قانون صدور ویزای الکترونیکی را برای شهروندان 52 کشور از جمله ایران برقرار نموده است. براساس این حکم نخست وزیر روسیه، اتباع این 52 کشور می توانند از شروع سال 2021 میلادی (12 دی ماه سال 1399) با ویزای الکترونیکی به مدت 16 روز به روسیه سفر نمایند و هزینه کنسولی این ویزا 40 دلار برای هر نفر اعلام شده است. مقررات ویزای الکترونیکی متفاوت از لغو ویزای گروهی است. مرزهای روسیه و ایران از زمان شیوع ویروس کرونا کماکان به روی گردشگران دو کشور مسدود است. پروازهایی که بین روسیه و تهران برقرار شده نیز فقط مجاز به جابه جایی مسافرانی هستند که اجازه اقامت در این کشورها را دارند.

منبع: همگردی
انتشار: 7 آذر 1399 بروزرسانی: 7 آذر 1399 گردآورنده: ayrokh.ir شناسه مطلب: 1461

به "لغو ویزای گروهی ایران و روسیه به تعویق افتاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لغو ویزای گروهی ایران و روسیه به تعویق افتاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید