معافیت سلبریتی ها از پرداخت مالیات توهین به سایر شهروندان است

به گزارش مجله آیرخ، خبرنگاران/خراسان رضوی عضو جامعه حسابداران رسمی کشور گفت: به نظر من معافیت سلبریتی ها از پرداخت مالیات بدترین توهین به شهروندان کشور است.

معافیت سلبریتی ها از پرداخت مالیات توهین به سایر شهروندان است

از سفر با تور سریلانکا به یکی از زیباترین کشورهای آسیایی سفر کنید و از شهرهای زیبای کلمبو و بنتوتا دیدن کنید.

غلام حسین دوانی در همایش آنالیز اصلاحیه قانون اقتصادیات های مستقیم و مروری بر نکات کاربردی اقتصادیاتی در دانشکده علوم دانشگاه فردوسی مشهد اظهار کرد: امروز حسابداری از چارچوب جمع آوری و طبقه بندی اطلاعات خارج شده و همه تحقیقات دنیای ثابت نموده است که پایه حکومت های مردم سالار حسابداری است.

وی اضافه نمود: هیچ حکومت مردم سالاری در دنیا وجود ندارد که نظام حسابداری آن عقب مانده باشد اروپای شاقتصادی به عنوان مرکز رفاه اجتماعی نمونه شاخص این موضوع است و تحقیقات زیادی در رابطه با نقش حسابداری در بروکراسی صورت گرفته است.

عضو جامعه حسابداران رسمی کشور اعلام کرد: در وزارت اقتصاد اخذ پول اقتصادیات مورد توجه است، در حالی که با اقتصادیات می توان رفتار یک جامعه را تغییر داد، به عنوان مثال برای اینکه همه افراد جامعه روسری سیاه بر سر نمایند می توانیم بر روی رنگ های دیگر روسری اقتصادیات قرار دهیم. اکنون کشور با بحران بی آبی روبرو است اما در کشور ما هندوانه می کارند در صورتی که هر کیلو هندوانه 15 لیتر آب احتیاج دارد و قیمت تمام شده هر لیتر آب 1200 تومان، اما شما هندوانه را کیلویی شش هزار تومان به کشورهای خلیج فارس صادر می کنید. برای برطرف این مشکل می توان اقتصادیات سنگینی بر هندوانه قرار داد تا دیگر کسی اقدام به کاشت آن نکند زیرا تاکنون کسی با نخوردن هندوانه نمرده است.

دوانی اعلام نمود: در کشورهای اروپای شاقتصادی زمانی که جوانی به سن 18 سالگی می رسد اگر در خانه پیش پدر و مادر خود بماند 600 پوند و در صورت جدایی از پدر و مادر 800 پوند دریافت می نماید، این امر سبب استقلال جوانان می گردد همچنین در اروپای شاقتصادی تحصیلات تا مقطع دکتری رایگان است.

وی اضافه نمود: پس اقتصادیات به عنوان یک اصل حاکمیتی است که تمام کشورهای دنیا توسعه پایدار خود را براساس اقتصادیات پیش می برند و این اقتصادیات به دلیل اینکه یک هزینه اجتماعی است باید مورد استفاده همه افراد قرار بگیرد و مردم باید اقتصادیات را پرداخت نمایند تا دولت بتواند به وظایف مندرج در قانون اساسی جامه عمل بپوشانند.

عضو جامعه حسابداران رسمی کشور توضیح داد: این وظایف در قانون اساسی کشور ما شامل تحصیلات رایگان، تامین حداقل هزینه مسکن، تامین سلامت عمومی و حفاظت از مرزها و امنیت است. مردم در صورتی اقتصادیات پرداخت می نمایند که این کارها توسط دولت انجام گردد زیرا در هیچ کجای دنیا مردم به خودی خود اقتصادیات پرداخت نمی نمایند چراکه اقتصادیات گرفتنی است.

دوانی توضیح داد: به نظر بنده معافیت سلبریتی ها از پرداخت اقتصادیات بدترین توهین به شهروندان کشور است، کدام هنرمند ایرانی شاهکاری آفریده که یک مهندس در عسلویه نیافریده باشد. آیا مهندسی که پالایشگاه های ما راساخته و سالانه حدود پنج میلیارد دلار ارز وارد کشور می نماید، خدمت نموده یا هنرپیشه ای که به کارهنری مشغول است؟ این اقتصادیات به دلیل نزدیکی به انتخابات برداشته شد و به این معناست که با اقتصادیات هم بازی می گردد.

وی اعلام کرد: ویژگی های یک حکمرانی خوب شامل پاسخگویی، شفافیت، حق اظهار نظر، کارایی، اثر بخشی، انصاف و عدالت و مشارکت در حکمرانی اقتصادیاتی است. اگر قرار است کشور توسعه پایدار داشته باشد و با اقتصادیات اداره گردد، احتیاجمند یک نظام حکمرانی اقتصادیاتی هستیم نه این نظام اقتصادیاتی که در ایران وجود دراد و مفروضات آن مربوط به سال 45 است.

وی اضافه نمود: حکمرانی مجموعه ای از روش های فردی و نهادهای عمومی و خصوصی است که امور مشترک مردم را اداره می نماید. حکمرانی فرآیندی پیوسته است که به وسیله آن منافع متضاد و متنوع را همساز نموده و اقدام همکاری جویانه اتخاذ می گردد. گاهی عرف بر قانون قوی تر است اگرچه در بعضی از متون حکمرانی خوب، منهای دولت خوب است اما نمی توان این دو مفهوم را مترادف دانست زیرا همه نهادها در قوه مجریه خلاصه نمی گردد و سایر نهادها نیز در این قوه دخالت دارند.

عضو جامعه حسابداران رسمی کشور گفت: برای حدود صلاحیت و دخالت دولت نمی توان حد علمی و استدلالی که همواره و در همه احوال صادق باشد، تعریف کرد اما دولت به اعمال حاکمیت و اعمال تصدی گری مشغول است. دولت های مدرن تنها اعمال حاکمیت می نمایند؛ در اروپای شاقتصادی دولت تنها در سیستم حمل ونقل و سلامت عمومی حساسیت زیادی دارد، این مواردی است که در ایران وجود ندارد.

دوانی اعلام کرد: از زمان مشروطیت قرار بود سازمان حسابرسی ایجاد گردد تا بر اعمال دولت نظارت کند اما از آن موقع تا هنگامی که انقلاب پیروز شد دیوان محاسبات بازیچه دست قدرتمندان بوده و الان نیز نمی تواند به وظایف خود رسیدگی کند و توسط دارایی دور زده می گردد.

وی اضافه نمود: سه اصل حاکمیت خوب شامل شفافیت، پاسخگویی و مسئولیت اجتماعی است دولت باید به صورت روشن و مسلم بگوید که چه می نماید و ما نیز درخواست خودرا اعلام کنیم. هرچه رابطه پاسخگویی بیشتر باشد فساد اقتصادی کمتر خواهد شد و اگر حساب ها شفاف گردد پاسخگویی نیز بیشتر خواهد شد.

عضو جامعه حسابداران رسمی کشور اعلام کرد: حسابداری بنیاد پاسخگویی و حسابرسی فرآیند نظام پاسخگویی است. دولت ها و شرکت ها قصه می گویند و ما با حسابرسی به حرف آنان اعتبار می بخشیم. ارکان پاسخگویی دولت ها شامل قوه قضاییه مستقل، مطبوعات آزاد، حسابرسان مستقل، نهادهای مردمی و نقش نخبگان مردمی است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 بهمن 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: ayrokh.ir شناسه مطلب: 756

به "معافیت سلبریتی ها از پرداخت مالیات توهین به سایر شهروندان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معافیت سلبریتی ها از پرداخت مالیات توهین به سایر شهروندان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید