هشدار مسکو به واشنگتن درباره استقرار موشک ها در آسیا و اروپا

به گزارش مجله آیرخ، ایرنا نوشت: وزیر دفاع روسیه در اظهارنظری هشدار آمیز به آمریکا اظهار داشت که کشورش به استقرار موشک های ایالات متحده در آسیا یا اروپا پاسخ متقابل خواهد داد.

هشدار مسکو به واشنگتن درباره استقرار موشک ها در آسیا و اروپا

برای رزرو قطار اروپا با بهترین ها مشورت کنید و مناسبترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

سرگئی شایگو روز یکشنبه در گفت وگوی مشروح با شبکه تلویزیونی روسیه24 گفت: روسیه تمایل به مذاکره با آمریکا دارد و تا زمانی که آمریکایی ها موشک های نقض نماینده پیمان موشکی را در آسیا یا اروپا مستقر ننموده اند، مسکو نیز اقدامی نخواهد کرد.

پیمان منع موشک های هسته ای کوتاه و میان برد سال 1987 میان واشنگتن و مسکو امضا شد.

میخاییل گورباچف آخرین رهبر شوروی و رونالد ریگان رئیس جمهوری وقت آمریکا این پیمان را در طول جنگ سرد که دنیا به دو اردوگاه شرق و غرب تقسیم شده بود، امضا کردند و طرفین متعهد شدند در جهت حذف موشک های هسته با برد کوتاه (از 500 تا 1000 کیلومتر) و همچنین موشک های هسته ای میان برد (1000 تا 5500 کیلومتر) اقدام نمایند و در آینده نیز اقدام به فراوری، آزمایش و گسترش این موشک ها ننمایند.

ایالات متحده و ناتو مسکو را متهم می نمایند که با اقدام به فراوری، آزمایش و گسترش این موشک ها عملا پیمان مورد بحث را زیر پا گذاشته، اتهامی که همیشه از سوی روسیه رد شده است.

پیمان منع موشک های هسته ای کوتاه و میانبرد روز دوم ماه اوت (11 مرداد) پس از خروج آمریکا از ان و سپس اقدام متقابل روسیه، اعتبار خود را از دست داد.

وزیر دفاع روسیه در ادامه سخنان خود گفت که روسیه بارها آمریکا را دعوت به مذاکره در این خصوص نموده است و همیشه راستا مذاکره با واشنگتن را باز گذاشته است.

وی ادامه داد: طرف روسی پیشنهاد نموده که طرف آمریکایی با ویژگی های موشک 9ام.729 که از نظر این کشور ناقض پیمان منع موشک های هسته ای کوتاه و میانبرد بوده است، آشنا گردد اما آمریکایی ها تمایلی به این کار نشان نداده اند.

آمریکا پیش از خروج از پیمان موشکی گام هایی برای نقض این پیمان برداشته بود

شایگو در بخش دیگری از سخنان خود گفت که یک سال پیش از خروج واشنگتن از پیمان منع موشک های هسته ای کوتاه و میانبرد، مبلغی برای ساخت موشک های کوتاه و میانبرد در بودجه دفاعی آمریکا منظور شده بود.

وزیر دفاع روسیه این را هم گفت که روسیه برای مذاکره با آمریکا درخصوص موشک های کوتاه و میان برد آماده است.

جان هانتسمن سفیر آمریکا در روسیه به تازگی بیان کرد که آمریکا قصد استقرار موشک های هسته ای کوتاه و میانبرد در اروپا را ندارد و مطابق سخنان وزیر دفاع آمریکا اگر احتیاج به استقرار موشک باشد در وهله اول آنها را در آسیا و اقیانوس آرام و نه اروپا مستقر خواهیم کرد.

مساله موشک های کوتاه و میانبرد در زمان حاضر به مهم ترین موضوع مورد اختلاف روسیه و آمریکا تبدیل شده است و سبب بروز موج جدید تنش ها بین دو کشور شده است.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 17 شهریور 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: ayrokh.ir شناسه مطلب: 365

به "هشدار مسکو به واشنگتن درباره استقرار موشک ها در آسیا و اروپا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار مسکو به واشنگتن درباره استقرار موشک ها در آسیا و اروپا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید