توصیه های مهم برای کاهش استرس داوطلبان کنکور

به گزارش مجله آیرخ، کیانی مقدم با اشاره به اینکه استرس زیاد موجب ایجاد اختلال در تمرکز و کاهش عملکرد داوطلبان می گردد، راه حل هایی برای حفظ آرامش و سلامت روان داوطلبان کنکور ارائه داد.

توصیه های مهم برای کاهش استرس داوطلبان کنکور

به گزارش امیرسام کیانی مقدم، عضو هیئت علمی گروه روانشناسی بالینی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، استرس را کاملا طبیعی و باعث افزایش اکسیژن رسانی مغز، افزایش تمرکز و توجه و بهبود عملکرد وعزم فرد دانست.

اهمیت نگرش داوطلب نسبت به استرس

او با اشاره به اهمیت نگرش افراد نسبت به استرس، اعلام کرد: برداشت داوطلب از استرس بسیار اهمیت دارد؛ اگر به استرس و اضطراب ناشی از کنکور به اسم یک چالش بنگرد، باعث بهبود عملکرد وی می گردد و درصورتی که آن را یک تهدید ببیند و احساس کند مهارت و توانایی کافی برای مقابله با آن ندارد، منجر به کاهش عملکردش در امتحان می گردد.

کیانی مقدم با بیان این نکته که تبعات استرس ناشی از کنکور صرفا مختص داوطلب نیست و بر روی سایر اعضای خانواده هم تاثیرگذار است، اضافه نمود: این فشارهای روانی می تواند منجر به ایجاد تعارض و تنش بین والدین یا بین والد و فرزند گردد و حتی به کاهش سلامت روان خانواده بینجامد. بنابراین والدین و سایراعضای خانواده باید ضمن ایجاد جو آرام در منزل از داوطلب حمایت نمایند تا این آزمون سرنوشت ساز را پشت سر بگذارد.

عوامل موثر در کنترل استرس داوطلبان

به گفته این مقام مسئول خواب کافی و تغذیه مناسب در کنترل استرس داوطلبان کنکور بسیار اهمیت داشته و برنامه خواب داوطلب باید با ساعت برگزاری آزمون هماهنگ گردد به خصوص در مورد داوطلبانی که امتحان آنان صبح برگزار می گردد.

کیانی مقدم ایجاد محیط آرام و حمایتگر به وسیله خانواده را عامل دیگری در کاهش استرس داوطلب اسم کرد تا با آمادگی و آرامش کامل راهی محل آزمون شده و تمام توجه و تمرکزش بر روی آزمون معطوف گردد.

توصیه های پیش از کنکور به والدین

استادیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، والدین را از هرگونه مقایسه و صحبت در مورد نتایج کنکور به علت اینکه باعث ایجاد استرس در داوطلب می گردد برحذر داشت و گفت: به احساسات فرزندتان بها دهید و با وی در این خصوص گفت وگو کنید، زیرا وقتی فرد از هیجانات خود صحبت می نماید، تخلیه هیجانی رخ می دهد و راحت تر می تواند با یک واقعه سنگین نظیر کنکور کنار بیاید.

او اضافه نمود: در مورد کنکور، انتخاب رشته و دانشگاه در منزل اصلا صحبت نگردد و مقایسه ای صورت نگیرد، زیرا باید از هرگونه تنش بیرونی و درونی اجتناب کنید. در عوض به دانش آموز اطمینان دهید که کوشش خود را نموده و کوشش وی قابل تقدیر و ستایش است.

به گفته او ، برای آرامش داوطلبان اجتناب از هرگونه تنش و تعارض و موضوعات اضطراب آور در خانه مانند مهمانی دادن و مهمانی رفتن الزامی است و محیط منزل باید آرام باشد.

کیانی مقدم در ادامه، تشویق زحمات یکساله داوطلب به وسیله والدین را نکته مهمی برشمرد و تقدیر از کوشش وی، پرهیز از صحبت درخصوص نتیجه کنکور را از راهکارهای موثر برای ایجاد آرامش در داوطلبان اسم کرد.

استادیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: نگاه فرایندی به فرزند خویش داشته باشید و فارغ از هر نتیجه ای به وی افتخار کنید؛ این مولفه در ایجاد آرامش داوطلب بسیار مهم است و بهتر است حتما روز کنکور انجام دهید.

او به والدین توصیه کرد: روز آزمون دغدغه و اتفاقات تازهی برای فرزندتان رقم نزنید و با صحبت های آرامش بخش و حمایتگرانه به وی یادآوری کنید کنکور یک چالش در پیش روی اوست و یک تهدید نیست و این آزمون مرحله ای از زندگی وی محسوب می گردد که باید از آن بگذرد، اما همه زندگی وی نیست.

توصیه های شب قبل از کنکور به داوطلبان برای دستیابی به نتیجه مطلوب تر

استادیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، به داوطلبان توصیه کرد که حتما شب قبل از آزمون حداقل هفت ساعت خواب را داشته باشند و به نحوی برنامه ریزی گردد که اگر ساعت 8 صبح امتحان دارد، دو تا سه ساعت زودتر بیدار گردد. نرمش مختصری انجام دهد و وقت کافی برای صرف صبحانه مناسب و رفتن به محل آزمون داشته باشد.

به گفته او ، داوطلبان می توانند از تکنیک های آرام سازی و برنامه مدیریت استرس استفاده نمایند تا حداقل استرس را برای آزمون داشته باشند.

کیانی مقدم توکل به خدا را یکی از مولفه های مهم در آرامش و کاهش استرس در داوطلب برشمرد و تاکید نمود که داوطلبان به هیچ وجه مطالعه کتب درسی و مطالب تازه نداشته باشند، زیرا می تواند تاثیر منفی در عملکرد آنها داشته باشد.

تغذیه و فعالیت داوطلب در روز قبل از آزمون

او در مورد تغذیه و فعالیت داوطلب در روز قبل از آزمون، گفت: روز قبل از کنکور داوطلب می تواند صبحانه مفصل و ناهار کامل صرف کند، اما برای شام بهتر است غذای چرب نخورد. بهتر است تمامی اعضای خانواده هنگام صرف وعده های غذایی کنار هم باشند، با یکدیگر صحبت نمایند و همدیگر را تایید نمایند و محیط آرام بخشی ایجاد گردد.

انجام فعالیت های ورزشی سبک

استادیار گروه روانشناسی بالینی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ادامه، فعالیت های ورزشی سبک را برای داوطلب بلامانع دانست و اضافه نمود: داوطلب باید روز قبل از آزمون از هرگونه فعالیت سنگین دوری کند، زیرا منجر به خستگی وی می گردد و در هنگام خوابیدن دچار مشکل می گردد. خواب عصر را حذف کند تا شب بتواند به راحتی بخوابد و حتما حداقل هفت ساعت خواب در شب قبل از کنکور داشته باشند.

او تاکید نمود: برای ایجاد یک محیط آرام و ایمن برای داوطلب به منظور حضور در کنکور باید از مهمانی رفتن و مهمانی دادن و معاشرت با سایر افراد خانواده در شب قبل از کنکور اجتناب کنیم، زیرا حضور افرادی غیر از اعضای خانواده می تواند نتیجه عکس دهد و باعث افزایش نگرانی گردد و اضطراب دانش آموز را بالا ببرد.

توصیه های لازم به داوطلبان در روز برگزاری کنکور

او بعلاوه به داوطلبان توصیه کرد: در روز کنکور آرامش خود را حفظ کنید. توکل به خدا یکی از مولفه های مهم در کاهش استرس است و بسیار به شما یاری می نماید. با خود تکرار کنید من تمام کوششم را کردم و الان وقت نتیجه گرفتن است. از بازکردن کتاب اجتناب کنید. دو سه ساعت قبل از امتحان از خواب بیدار شوید. صبحانه کامل مصرف کنید و حتما تغذیه همراه خود به سر آزمون ببرید.

به گفته کیانی مقدم، بهتر است والدین همراه داوطلبان باشند تا احساس امنیت بیشتری برای آنان ایجاد نمایند. این حمایت باعث کاهش استرس داوطلبان می گردد.

تشریح راهکارهای افزایش توجه و تمرکز در سر آزمون

این استادیار دانشگاه توکل به خدا و نفس عمیق کشیدن را در ایجاد تمرکز و آرامش بیشتر داوطلب موثر دانست و گفت: پس از توکل به خداوند، داوطلب برای آرامش و تمرکز بیشتر بهتر است چند تنفس عمیق سه مرحله ای انجام دهد به این صورت که 5 ثانیه دم، 5 ثانیه نگه داشتن نفس و5 ثانیه هم بازدم وی به طول بینجامد و چندین بار این کار را انجام دهد.

دکترای روانشناسی بالینی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، اضافه نمود: داوطلب در هنگام آغاز آزمون با خود تکرار کند قرار نیست به همه سوالات پاسخ دهد و اگر سوالی سخت است برای همه سخت است. بعلاوه، زمان خویش را مدیریت کند و ابتدا به سوالاتی که پاسخ آنها را می داند جواب دهد و وقت به جامانده را به سوالاتی اختصاص دهد که سختتر بوده و نتوانسته پاسخ دهد.

توصیه های لازم برای حفظ سلامت روان داوطلبان پس از کنکور

کیانی مقدم برای حفظ سلامت روان داوطلبان پس از برگزاری آزمون سراسری به خانواده ها توصیه کرد: از هرگونه پیش بینی نتیجه کنکور، مقایسه فرزندشان با دیگران و حتی صحبت درمورد دانشگاه مدنظرشان اجتناب نمایند. در صورت امکان با تفریحات سالم باعث بازیابی روحیه فرزندشان گردد. مرتبا در منزل کوشش فرزندشان را مورد تحسین قرار دهند، نه نتیجه ای که قرار است بگیرد.

کنکور بخشی از زندگی است و همه زندگی نیست

او در خاتمه سخنانش ضمن آرزوی موفقیت برای تمامی داوطلبان، اضافه نمود: والدین بهتر است روی ارزش ها به ویژه ارزش های اخلاقی فرزند خویش بیشتر تاکید نمایند و به وی یادآور شوند که کنکور بخشی از زندگی است و همه زندگی نیست.

انتهای پیغام /

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 7 شهریور 1400 بروزرسانی: 7 شهریور 1400 گردآورنده: ayrokh.ir شناسه مطلب: 1952

به "توصیه های مهم برای کاهش استرس داوطلبان کنکور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توصیه های مهم برای کاهش استرس داوطلبان کنکور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید